September 26, 2022, 11:44 am

Фон Дер Лајен

Фон дер Лајен: ЕУ нарача 180 милиони вакцини Фајзер адаптирани за Омикрон

Европската унија нарача повеќе од 180 милиони дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“, прилагодена за варијантата Омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајен рече дека лидерите на ЕУ активирале клаузули во договорите потпишани со производителите на...

Фон дер Лајен дoaѓa вo Македонија нa 28 ceптeмвpи

Од дипломатските служби во Брисел за МИА потврдија дека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ќе ја посети и Македонија до крајот на овој месец, јави дописничката на МИА од Брисел. Според првичните информации што ги доби МИА,...

Фон дер Лајен: ЕУ нe ги пpизнaвa тaлибaнците, нитy paзгoвapa co милитaнти

Европската унија не ги признава талибанците, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и посочи дека ЕУ не води политички разговори со милитанти. -Многу добро слушаме што велат талибанците, но ќе им судиме според нивните постапки, рече...

Фон Дер Лајен: ЕУ и САД треба да се обединат пpотив Русија и Кина

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Соединетите Американски Држави, со промената на администрацијата во Вашингтон, се вратиле на глобалната сцена и ги повика на „природно партнерство“ и „глобално лидерство“ со ЕУ. – Заедничката работа на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img