ФРАНЦИЈА

Во Франција 91.608 новозаразени со Ковид-19 – најмногу во ден од почетокот на пандемијата

Во Франција се регистрирани 91.608 новозаразени со Ковид-19, што е рекорден број за еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоците на Агенцијата за јавно здравје, во последните 24 часа низ државата се пријавени 91.608 случаи на зараза со...

Франција ќе ја тужи Британија

Франција сака да започне парнична постапка против Обединетото Кралство за да го добие преостанатиот дел од риболовните дозволи по Брегзит на кои таа вели дека има право, рече државниот секретар за европски прашања Клеман Бон во четвртокот за „France...

Паника во Франција: Затворена нуклеарната централа Сиво поради дефект

Францускиот енергетски гигант ЕДФ објави дека открил дефекти на цевките во безбедносниот систем на нуклеарната централа Сиво и дека ќе затвори уште еден погон бидејќи користи ист тип на реактор. Најголемиот француски снабдувач со електрична енергија изјави дека открил дефекти...

Уапceн поранешниот шеф за бeзбедност на Макрон поради kopyпција и пeрење пари во кој се вмешани руски милијардери

Поранешниот шеф на безбедноста на францускиот претседател Емануел Макрон, Александре Бенала, во вторникот беше ставен под полициски притвор поради корупција и перење пари во кој се вмешани руски милијардери. Бенала, кој веќе е во притвор во неговиот дом во Париз...

Франција: Кандидатката на Републиканците ја почна претседателската кампања со пораката „или Макрон или ние“

Една недела откако беше промовирана за кандидат на Републиканците (ЛР) за претседател на Франција, Валери Пекрес го оддржа својот прв говор во Мезон де ла Мутуалите во Париз, јави дописникот на МИА. -Ние се враќаме, подготвени за битка. Французите го...

Макрон ја вовлекува Европа во неговата предизборна кампања

Францускиот претседател Емануел Макрон ја вели дека претстојното француско претседателството со ЕУ нема да биде засенето од француските претседателски избори, додавајќи дека неговата држава ќе ги застапува интересите на европскиот блок во целина, но всушност, тој би можел да...

„Исламот е опасност за Франција“ – Подем на конзервативизмот и десницата

Франција можеби е земја на дарежливи политики за социјална благосостојба и силна заштита на трудот, но секој кој што ги следи раните фази на претседателската кампања би помислил дека земјата е прилично десничарска. Кандидатите кои се кандидираат за претседател кои...

Франција воведе нови рестриктиви мерки

Една од мерките е затворање на ноќните клубови во следните четири неделиФранцуските власти усвоија нови, построги мерки против епидемијата од коронавирус, кои вклучуваат и затворање на ноќните клубови на четири недели. „Дискотеките ќе бидат затворени четири недели, до почетокот на...

(Видео) Шокантна кампања против страдањето на животните

Неколку месеци пред претседателските избори во Франција, фондацијата „30 милион де ами“ почна кампања против страдањето на животните, со која ги повикува кандидатите, односно следниот претседател, да преземе одговорност и конкретни активности за заштита на животните. https://www.youtube.com/watch?v=l-SBtKlWvnQ

До три години затвор за училишно силeџиствo

Францускиот парламент гласаше за насилството во училиштата да стане кривично дело казниво до три години затвор, бидејќи пратениците рекоа дека на општеството му е потребен повик за будење за сериозноста на децата да ги таргетираат нивните врсници. Предложениот закон беше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img