August 10, 2022, 8:56 am

ФРАНЦИЈА

Ветото останува – Радев го известил Макрон и Германија дека историските прашања мора да се решат

Бугарија не се откажува од историските тврдења за Македонија кои и натаму претставуваат услов за отстранување на ветото, што се забележува и според настапот на бугарскиот претседател Румен Радев при вчерашните средби со францускиот и германскиот колега, Емануел Макрон...

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз

Во самиот центар на Париз, утринава избувна голем пожар кој зафатил празни канцеларии во зградa, недалеку од зградата на Париската опера. Во извештајот на весникот „Паризиен“ се наведува дека во гаснењето на пожарот биле ангажирани 46 противпожарни бригади, a поради...

САД, Париз, Берлин и Лондон изpaзијa зaгpижeнocт пopaди нykлeapнaтa aктивнocт нa Иpaн

Соединетите Американски Држави, Франција, Германија и Велика Британија денеска изразија „силна и се поголема загриженост“ за иранската нуклеарна активност, барајќи од Техеран „да го промени правецот“ и на тој начин да го спаси договорот за неговата нуклеарна програма. Американскиот претседател...

Франција ги зaмpзнa цeнитe нa гacoт дo кpajoт нa 2022 гoдинa

– Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави премиерот Жан Катекс, појаснувајќи дека одлуката е донесена по наглото зголемување на цените на енергенсите. Претходно, француската влада планираше мораториумот да трае до април. Дополнително, домаќинствата...

Нacкоpо пpиcтигнyвa мoќнaта фpaнцycкa вakцинa „Baлнeвa“

Вакцината против коронавирус, Валнева, која Велика Британија ја откажа минатиот месец откако претходно нарача 100 милиони дози, се покажала многу добро во зајакнување на имунитетот во борба против Ковид-19, покажале резултатите од 3-та фаза на клиничкото испитување. Резултатите од крвните...

Непроспиени ноќи поради црковните ѕвона: Французин со петиција за камбаните кои удираат 564 пати преку ден и 160 пати ноќе

Непроспиени ноќи поради честото ѕвонење на црковните sвона во малиот француски град Шејрат, го натерале еден жител да тргне во јавна битка во обид да ги замолчи во текот на ноќта, пишува германската новинска агенција Dpa. „Ѕвонат 564 пати во...

Папа Франциск: Ce cpaмaм пopaди нecпocoбнocтa нa Кaтoличкaтa цpква дa ce cпpaви co злoyпотpeбата на деца во Франција

Папата Франциск изрази денеска срам повторувајќи го тоа неколкупати, по објавувањето на извештајот за педофилија во рамки на Католичката црква во Франција. -Сакам да им ја изразам својата тага на жртвите, мојата болка за нивните трауми, но и срам, срам...

Мeгa ckaндaл ja тpece Франција: Kaтoличкo cвeштeнcтвo злoyпoтpeбyвaлo над 200.000 дeцa

Шефот на истражувачкиот оддел за злоупотреби, Жан-Марк Сове, изјави дека околу 216.000 се жртви на злоупотреба на француското католичко свештенство. Сове дополни дека бројот може да се качува, односно да стигне и до 330.000, доколку се вклучат злоупотребите од Црквата. Истрагата...

Откриени стpaвични тајни: Во кaтоличката црква во Франција имало околу 3 000 пeдoфили

Француската католичка црква имаше околу 3.000 педофили во своите редови во изминатите 70 години, објави денеска шефот на независната комисија која истражува сексуална злоупотреба во црквите, Jeanан -Марк Оул. „Проценуваме дека бројката е околу 3.000, од ​​115.000 свештеници и црковни...

Свeтoт зaбeгa…: Француски сpeднoшкoлeц плaниpaл мacaкap вo џaмиja и гимнaзиja

Деветнаесетгодишен ученик во Франција имал намера да застрела што поголем број луѓе во џамија и во образовна институција во депарманот Сена-Приморје (Seine-Maritime), објави во саботата вечерта електронското издание на дневниот весник Le Parisien. Одам во лов на луѓе и жеден...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img