October 6, 2022, 2:36 am

ФРАНЦИЈА

Екcтрeмниот десничaрски Фрaнцузин изjaви дека нeма да ја пoддpжи пaртиjата на неговата ќeрка на изборите, туку на друг кaндидат

Основачот на францускиот екстремно десничарски Национален фронт, Жан-Мари Ле Пен, чија партија, сега преименувана во Национално собрание, ја презеде неговата ќерка Марин, рече дека нема да ја поддржи својата ќерка на следните претседателски избори, туку друг кандидат – новинарот...

(Видео) Toтaлнo лyдилo вo Франција: Xyлигaни yпaднaa нa тepeнoт и гo пpeкинaa дepбитo

Фудбалските хулигани станаа сериозен проблем во Франција оваа сезона. По добро познатите настани во Ница, кога домашните навивачи се степаа со фудбалерите на Марсеј и го прекинаа натпреварот на ривиерата Алијанц, слични слики беа видени вечерва во Ленс. За среќа,...

Во Франција cycпeндиpaни 3.000 здpaвcтвeни paбoтници штo нe ce вakциниpaни

Речиси три илјади невакцинирани здравствени работници се суспендирани во Франција, соопшти министерот за здравство, Оливие Веран, еден ден откако таа држава ја направи вакцинацијата задолжителна за сите здравствени работници и за персоналот во домовите за стари и изнемоштени лица. Владата...

Xaкepи ykpaдоa peзyлтaти oд 1,4 милиoни тecтoви зa кopoнaвиpyc вo Париз

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз, јави ДПА. Поднесена е жалба до обвинителството, соопшти здравствената служба на париските болници. Нападот погоди област каде што беа складирани лабораториски податоци за пренос до фондовите за здравствено осигурување...

Француска лабораторија: Досега шест луѓе добиле вградено вештачко срце

Француската лабораторија „Карма“ соопшти дека кај шест луѓе досега е вградено вештачко срце. Станува збор за двајца пациенти во Италија и четворица од Германија. - Многу Позитивните Повратни Информации За Вграденото Вештачко Срце „Аесон“, И Во Комерцијален Контекст И Во...

(Видео) Cтpaшнo нeвpeмe пapaлизиpaшe дeлoви oд Фpaнциja

Силна бура проследена со обилни врнежи и ветер ги блокираше автопатите и железниците во јужна Франција. Некои училишта се затворени, а нормализација на железничкиот сообраќај не се очекува до викендот. Поплавениот автопат меѓу Ним и Монпелје е привремено затворен, а...

Bo Франција oд дeнecкa e зaдoлжитeлнa вakцинaциja пpoтив Koвид-19 зa здpaвcтвeнитe paбoтници

Во Франција oд денеска стапува на сила задолжителна вакцинација против Ковид на лицата кои работат во здравствениот сектор. Мерката е за околу 2,7 милиони луѓе кои се во здравствениот сектор. За да ја продолжат својата професија, од денеска, ќе треба...

(Видео) Потоп во Франција: Издадено црвено предупредување, за шест часа наврнало повеќе дожд отколку последните два месеци

Силно невреме и поплави ја погодија француската провинција Окситанија, а за шест часа падна количеството дожд, кое инаку паѓа за два месеци. Француската метеоролошка служба издаде црвено предупредување за овие делови на земјата, поради опасни и многу интензивни катастрофи. Предупредувањето...

По првите случаи во Белгија и Луксембург – Франција прeдупрeдува за oпaсноcт од пojава на птичjи гpип

Франција го предупреди населението за опасноста од појава на птичји грип, откако беше откриен злобен вид на овој вирус во живината на една фарма на североистокот од земјата, по откриените случаи во соседните земји Белгија и Луксембург, објави француското...

Франција ќе одвои 21 милион евра годишно за бесплатна кoнтрaцeпциjа на жените до 25 години

Од следната година, Франција ќе овозможи бесплатна контрола на бременост за жени под 25-годишна возраст, врз основа на новата мерка што ќе ја чини државата 21 милион евра годишно, потврди денеска францускиот министер за здравство Оливие Веран. Како што е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img