October 6, 2022, 10:30 pm

фудбалска репрезентација

(Видео) 28 години од првиот натпревар на фудбалската репрезентација како независна Македонија – Словенија падна со 4:1

Македонската фудбалска репрезентација на денешен ден (13 октомври 1993 година) во Крањ, Словенија го одигра првиот официјален пријателски натпревар, откако нашата држава стана самостојна, суверена и независна. Македонија славеше победа над Словенија со 4:1. Пред 28 години на денешен ден...

Мaкeдoнијa гo дoби нoвиoт сeлeктoр нa фудбaлскaтa рeпрeзeнтацијa

На 25 јуни од Фудбалската федерација на Македонија објавија дека Благоја Милевски 1 август ќе ја преземе селекторската функција во машката фудбалска репрезентација. Како што е веќе познато веднаш по завршувањето на групната фаза на Европското првенсто Игор Ангеловски донесе...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска репрезентација која е во изведба на групата ВИС Рисови и претставува најава на деби-учеството на нашиот национален тим на еден...

(Видео) Ечеше „Македонијо ти си Бисер Балкански“: Победата над Бугарија нашите фудбалери ја прославија со големо славје

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ја совлада Бугарија со 5-1. Тоа беше причина за големо славје во соблекувалната. Тие победата ја прославија пеејќи ја познатата песна на Гоце Николовски „Бисер Балкански. Сплоти Пирин , Егеј син, ечеше во Турција. https://www.youtube.com/watch?v=28ZOkqKkHfQ&t=63s

Без коментар: Фудбалерите пречекани како шверцери на „Блаце“ наместо како јунаци на плоштад

Среќа и желба за успех на фудбалерите пред почетокот на историскиот натпревар со Грузија им посакаа многумина, дури и таткото на нацијата Стево Пендаровски. Им се јави и премиерот Заев облечен во националниот дрес. Слаткоречиво им посакаа среќа убедени...

Тројца членови на фудбалската репрезентацијата пoзитивни на Ковид-19

Фудбалската федерација на Македонија информира дека тројца членови нашата најдобра репрезентација (еден фудбалер, член на стручниот штаб и лице од техничката служба) денеска добија „претпоставени позитивни резултати“ (означен назив на тестовите) на последното тестирање за присуство на вируcот Ковид-19,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img