December 9, 2023, 9:54 pm

фудбал

Македонија храбро се бopeше, но зaгyби од Холандија

Македонската фудбалска репрезентација во последниот натпревар на ЕП во фудбал во рамките на групата Ц загуби од селекцијата на Холандија со 3-0. Холандија поведе на денешниот меч против Македонија со 1-0, но овој погодок го навлече гневот на македонските навивачи...

(Видео) Ќе ве полазат морници: Цел стадион со ckaндирање и аплауз го испрати Горан Пандев

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација ја заврши репрезентативната кариера откако после 65 минути игра беше изваден од игра при негатива на Македонија со 0-3, па цела Амстердам Арена со стоечки овации и аплауз го испратија македонскиот ас во пензија. За...

(Видео) Трет гол за Холандија

Трет гол за Холандија. Вајналдум е најде на вистинското место, го искористи одбивањето и го надитри Димитриевски. Холандија со победите над Украина и Австрија го обезбеди преминот понатаму, Додека Македонија сѐ уште е без голови.

(Видео) Cpцепарателна глетка: Пандев со coлзи во очите, фановите од трибините со моќна порака

На денешниот натпревар помеѓу Македонија и Холандија, за време на пеењето на македонската химна Горан Пандев едвај се воздржа да не заплака. Нашиот капитен кој денеска го игра последниот меч за репрезентацијата со солзи во очите и еден тон емоции...

Заврши првото полувреме со водство на Холандија

Заврши првото полувреме со водство на холандската репрезентација. Холанѓаните со брза контра остварија погодок. А претходно Тричковски даде гол, но со офсајд од неколку сантиметри. Кратко потоа, Трајковски шутира, вистинска бомба, топката ја гледаме веќе во голот, но за...

(Фото) Гранде Пандев доби холандски дрес со неговото име и бројот 122, бројот на одиграни натпревари во жолто-црвениот дрес

Пред почетокот на мечот со Холандија, кој е и последен за најдобриот македонски фудбалски репрезентативец, Горан Пандев доби холандски дрес од страна на капитенот на „лалињата“, Џорџино Вајналдум. Фудбалерот на Барселона му подари дрес со името на Пандев и број...

(Фото) Огромна почит: Холанѓаните носат дресови со Пандев

Поддршката за Горан Пандев и неговиот последен меч по две децении во македонската репрезентација пристигнува од сите страни. Многумина споделуваат фотографии со него и му испраќаат пораки пред последната средба, а, како што споделува „Гол.мк“ на „Јохан Кројф Арена“...

Ангеловски ги одбра единаестмината кои ќе се соочат со Холанѓаните

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски ќе почне со офанзивен состав на денешниот дуел со Холандија во последниот настап на „црвено-жолтите“ на ЕВРО 2020. Во формацијата 4-2-3-1, на голот ќе биде Столе Димитриевски, во последната одбранбена линија се Дарко...

Навpeди од грчки коментатор: Еве како не нарекувале на Европско

Државна телевизија на земја членка на ЕУ цели 85 минути од мечот меѓу Македонија и Украина на ЕП 2030 Пандев и другарите од репрезентацијата ги нарекувала “Словени” и “Скопјани”. Ова го открива колумнистот на CypriumNews Том Кливер кој смета дека...

Македонија дeнec ќe гo имa пocлeдниoт нacтaп нa ЕП вo фyдбaл – пocлeдeн мeч и зa Горан Пандев во нaциoнaлниoт дpec

Фудбалската репрезентацијата на Македонија денес во 18.часот во Амстердам го игра својот последен натпревар на ЕУРО 2020 против репрезентацијата на Холандија. Ова беше историски прв настап за нашата репрезентација на Европско првенство, и иако резултатски во првите два натпревари потфрливме,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img