хакирање

Шпионски софтвер на израелска компанија бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Шпионски софтвер на израелската компанија НСО Група (NSO Group) бил користен од наводно непознато лице за хакирање на телефоните на најмалку девет вработени во американскиот Стејт департмент, јавија израелските медиуми. Доколку тоа се потврди, ова ќе биде првпат технологијата на...

Xaкиpaн тeлeфoнoт нa албaнcкиoт пpeтceдaтeл Meтa

Хакиран е мобилниот телефон на албанскиот претседател Илир Мета и злоупотребен со испраќање смс пораки како да се од него, информираше портпаролот Теди Блуши. Осудувајќи го овој чин, рече дека тоа се очајни дела на оние кои ги „купиле и...

Xaкиpaнa лaбopaтopиjaтa нa Оксфорд кaдe ce иcтpaжyвa кopoнaвиpycoт

Кибер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува Ковид-19, соопшти денеска британскиот весник „Телеграф“. Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот за структурна биологија, познат како „Страби“, каде се истражува Ковид-19, пренесуваат...

Како да препознаете дали ви е хaкиран мобилниот телефон

Ако вашиот телефон е бавен, ова е обично првиот показател дека некој се прикрадел, а батеријата брзо се испразнува и апликациите не работат правилно. Нападот најчесто се изведува со скриена инсталација на малициозен софтвер, објасни Павел Мијасоједов, партнер и директор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img