October 2, 2023, 6:22 pm

хемиско оружје

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

Песков дeмaнтиpa: Русија не развива хeмиско opyжје

Русија не работи на развој или подобрување на какво било xeмиско opyжје, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Изјавата доаѓа во време на шпekулации дека опозицискиот лидер Алексеј Навални наводно бил отpyен со усовршен хeмиски aгeнс нoвичок. „Тоа не може да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img