ХИВ

Аргентинка без лекови се излекувала од ХИВ – нејзиниот имунитет сам го уништил вирусот

Жена од Аргентина е втора личност во светот за која официјално е потврдено дека нејзиното тело само се излечило од ХИВ. 30-годишна мајка, на која за прв пат ѝ бил дијагностициран ХИВ во 2013 година, рече дека ужива во своето...

Пopaди вakцинaтa биле лaжнo пoзитивни нa тecт зa XИB: Австралиските влacти гo oтфpлилe дoмaшниoт кaндидaт зa вakцинa пpoтив Koвид-19

Австралиските власти го отфрлиле домашниот кандидат за вакцина против коронавирус, откако волонтерите биле лажно позитивни на вирусот ХИВ. Вакцината не одела подалеку од првата фаза на клиничките истражувања, а ја развивале Универзитетот Квинсленд и биотехнолошката компанија "CSL".  Австралија се надевала дека...

Ана Попова: Русија имa пpoтoтип нa вakцинa пpoтив ХИB

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова. – Русија повеќе години работи на вакцина против ХИВ.Имаме свои порототипови, своја вакцина, истакна Попова. Таа додаде дека покрај другите на вакцина...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img