химна

За пофалба: Во Србија учебната година ќе почнува со интонирање на националната химна

Собранието на Србија синоќа усвои сет закони од областа на образованието, меѓу кои се и измените на Законот за основите на образовниот систем со кои се дефинира – учебната година да започнува на 1 септември со химната на Србија. Во...

(Видео) Ја нaпушта здравјето: Меркел седеше за време на интонирањето на химнaтa во Србија

Германската канцеларка Ангела Меркел, која е во дводневна посета на Белград, пристигна во палатата на Србија, каде што ја пречека претседателот Александар Вучиќ. На Меркел и беше примен свечен пречек, со стража, пеење на химните на двете земји и...

Учебната година ќе започне со химна: Првиот ден во училиштата во Србија ќе почне со интонирање на националната химна

Доколку училиштето нема разглас, химната треба да се пушти во секоја училница преку музички уред, компјутер или телефон Првиот ден во училиштата во Србија ќе почне со интонирање на националната химна „Bože pravde“, информираа од српското Министерство за образование. Доколку училиштето...

Костов: Ова промена на химна, знаме, државниот грб е cpaмота, а Заев се прави глyв

Сотир Костов, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за веста која излезе во однос на промените на химната, знамето и укажа дека ова што се случува е срамота. – Ако ДУИ е зелена партија тогаш Струга, Сарај што...

Османи: На спортсkи натпревари сѐ не спојува освен химната, каде не се споменуваат еден голем дел од граѓаните

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во денешното гостување во Клик плус демантираше дека Ахмети рекол дека се преговара за промени на химната, знамето и грбот на државата, но дека сепак, химната има еден недостатк. „Сметам дека е несериозно пренесување...

Јакимовски: Укажувавме дека со Заев не очекува промена на знаме, химна и грб и еве се остварува

Ахмети сега им укажа на граѓаните што ги очекува во наредниот временски период, вели лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, за „Што не е јасно“ на Алфа, во однос на најавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети дека со...

Задолжително интонирање на химната во сите средни училишта во Србија

Новина во средните училишта во Србија ќе биде тоа што часовите ќе започнуваат со интонирање на химната на Република Србија, а учениците ќе учат сè за функционирањето на армијата преку предметот наречен „Основи на одбранбениот систем на Република Србија“. Министерството...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img