October 1, 2022, 7:02 am

холандија

Холандија конечно ќе добие влада по речиси девет месеци од изборите

Четири холандски партии денеска соопштија дека постигнале договор со кој Марк Руте, актуелниот вршител на должноста премиер, ќе ја формира својата четврта влада по ред, речиси девет месеци по изборите. Владејачката коалиција ќе се состои од четири партии кои се...

Паника во Холандија: Евакуиран аеродром поради закана за бомба

Холандските власти наредија да се испразни аеродромот во Мастрихт во Ахен откако пристигна закана за бомба, објави денеска холандската новинска агенција АНП. АНП се повика на податоците на воената полиција, која патролира по границите и е одговорна за безбедноста на...

(Видео) Лудило во Холандија – нови протести во повеќе градови против строгите мерки, полицијата употреби палки, водени топови и кучиња

Нови судири избија доцна синоќа во неколку холандски градови во знак на протести против построги владини мерки за спречување на ширењето на инфекцијата со коронавирус. Петмина полицајци се повредени, а седум лица се уапсени. Судири меѓу интервентната полиција и демонстрантите...

(Видео) Вистинска војна на улиците во Ротердам: Застрелани најмалку две лица, центарот на градот е демолиран

Холандската полиција испука предупредувачки истрели и употреби водени топови откако избувнаа немири во Ротердам поради новите корона мерки, пишува Би-Би-Си . Демонстрантите фрлаа камења и петарди и запалија полициски автомобил. Стотици демонстранти се собраа за да го покажат својот гнев поради...

Холандија и Шведска со олеснети мерки за влез на вакцинираните граѓани на Македонија

Со последната одлука на Кралството Холандија, се укинува задолжителниот карантин од десет дена за оние патници кои се целосно вакцинирани, без разлика дали доаѓаат од групата високо ризични земји, каде спаѓа и Република Македонија. Како што соопшти МНР, во исто...

Највисокиот народ во светот започна да се намалува, еве кои се причините за тоа

И покрај тоа што со децении го држеа првото место на листата на највисоките нации на планетата, Холанѓаните се намалуваат. Научниците ги гледаат причините за „висинската криза“ делумно во економската криза, влијанието на мигрантската популација, но во отсуство на цврсти...

Три европски земји ги ykинyвaaт сите koвид-мерки

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно високи во трите земји, но и довербата во владините политики е исто така висока. Во овие земји постои надеж...

(Видео) Хopop вo Хoлaндиja: Co caмocтpeл oд бaлкон ycmpтил двe лицa, a eднo гo paнил – нaпaѓaчoт пpивeдeн

Во холанскиот град Алмело денеска е изведен вооружен напад, во кој две лица загинаа, а едно е повредено. Осомничениот е уапсен, откако претходно бил ранет, јавија локалните медиуми.РТВ Оост објави снимка на која се гледа полугол маж со самострел...

Нема веќе пици и бургери: Холандија бара зaбpaна за брза храна

Неколку градови во Холандија се бараат законски процедури за забрана на продажба и набавка на брза храна, во ресторани за брза храна во обид да се бори против дебелината, според НЛ Тајмс (NL Times). Станува збор за Амстердам, Хаг, Ротердам,...

(Видео) Холандија гopи: Големи пpoтести пpoтив авганистанските бeгалци, дeмонcтрантите палеа гуми, полицијата употреби cила за да ја pacтури толпата

Синоќа во Холандија беше одржан протест против бегалците од Авганистан. Протестот во еден момент станал хаотичен и полицијата морала да го растури со сила, јавува Би-би-си. Локалните медиуми јавуваат дека околу 250 демонстранти се собрале пред приемен центар на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img