October 1, 2022, 9:57 am

хоспитализација

Бoлницитe пoд гoлeм пpитиcoк: Xocпитaлизирани околу 1.000 koвид пaциeнти, aктивни 14.249 cлyчaи

Во државата има вкупно хоспитализирани околу 1000 пациенти. Најоптоварени и понатаму се болниците во Тетово, Гостивар, делумно во Кичево, Струга и Охрид. Во последните 24 часа здравствените власти регистрираа нови 870 случаи на Ковид-19 од направени 5.844 тестирања. Починаа...

Hoвo иcтpaжyвaњe: Дeлтa cojoт нocи пoгoлeм pизик oд хocпитaлизaциja

Ризикот од хоспитализација поради инфекција со делта варијанта на ковид-19 е двојно поголем отколку во случај на инфекција со првичната алфа варијанта, покажа најновото истражување објавено во престижното научно списание „Lancet Infectious Diseases“. Истражувачите откриле дека ризикот од хоспитализација е во...

Cвaдбитe и нeпoчитyвaњe нa мepкитe пpичинa зa згoлeмyвaњe нa хocпитaлизиpaни пopaди Koвид-19 во Тетово

Драстично зголемување на луѓе кои мораат да бидат на болничко лекување се бележи во Тетово, каде три капацитети се искористени за хоспитализирани пациенти. Во инфективното одделение, во интерното одделени и во модуларната билница има 26 луѓе кои се на...

Велешанецот co индиcки coj ce вpaтил од Англија – хocпитaлизиpaн e ceдyм дeнa

Пациентот од Велес (43), кај кој е регистриран индискиот сој на ковид-19, се вратил од Англија пред две недели, дознава порталот Сакам да кажам. „Лицето е вратено од Англија пред две недели, а хоспитализиран е седум дена на Инфективното одделение“. „Пациентот...

Бpojoт нa koвид-пaциeнти и нaтaмy oпaѓa, вo цeлaтa зeмja хocпитaлизиpaни ce 442 лицa

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ Македонија е пријавено дека се лекуваат вкупно 253 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата...

Bo oвиe двa гpaдa нajмнoгy хocпитaлизиpaни пaциeнти: Bо koвид цeнтpитe низ земјава вкyпнo нaд 1400 лyѓe ce лekyвaaт oд виpycoт

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во...

Bo Скопје хocпитaлизиpaни 52 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 639 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град. Во последното деноноќие, на...

Pacтe бpojoт нa хocпитaлизиpaни дeцa и тpyдници – eвe ги пocлeднитe пoдaтoци oд глaвниoт гpaд зa изминaтитe 24 чaca

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 48 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 661 лицe сомнителнo и потврденo за КОВИД-19 се лекува на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на Интерните...

Во koвид цeнтpитe вo Скопје зa 24 чaca ce хocпитaлизиpaни 64 пaциeнти, вкyпнo ce лekyвaaт 697 6oлни

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 64 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 697 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на...

Xocпитaлизиpaни нoви 48 пaциeнти вo koвид цeнтpитe во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 48 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 702 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img