August 10, 2022, 10:08 am

Христијан Мицкоски

Мицкоски: Ковачевски му се поклонуваше на Заев, се знае дека не може да се очекува никаква промена на однесувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вечерва во ТВ21 посочи дека лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски кој му се поклонуваше на Заев како прв чин, не може од него да се очекува промена од претходното однесување на Заев. -Ковачевски е човек...

Мицкоски по средбата со Ахмети: Треба да престанеме со коленичење кон Бугарија

На средбата со Али Ахмети генерално разговаравме на две теми, еден час траеше средбата. Првата тема беше спорот со нашиот источен сосед каде ги повторив нашите тези, принципиелниот став да се почитува резолуцијата усвоена од парламентот. Изразив загриженост од...

Мицкоски: Власта сака Итната медицинска помош да ја даде во рацете на фирма блиска до Заеви

Со измените на Законот за здравствена заштита сакаат на приватен оператор близок до семејството Заеви кои ангажираа дел од своите вработени да се претставуваат како наводно како незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ пред нешто повеќе од една година и да...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е подготвено да разговара за демократијата и демократските процеси во земјата вклучувајќи ја и темата за изборниот модел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на една изборна единица истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвено да разговара за демократијата и демократските процеси во земјата вклучувајќи ја и темата за изборниот модел, а политичките партии...

(Видео) Мицкоски: Заев и СДСМ го нарушија евроинтегративниот процес на Македонија, колку повеќе коленичат, толку поголеми се бугарските барања

Оваа влада предводена од Зоран Заев и СДСМ е влада која сериозно го загрози евроинтегративниот процес на Македонија со авантуристичката политика кој а ја води во дипломатијата и за жал се наоѓаме сега во оваа ситуација. Народот ова не...

Мицкоски: Му честитав на Ковачевски на изборот, ако судиме по почетокот, не очекувам драматична разлика од политиките на Заевизмот

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното интервју во емисијата „Објектив“ на Македонската телевизија одговарајќи на прашањето дали се слушнал со Димитар Ковачевски по неговиот избор за претседател на СДСМ и да дали се разговарало за средба на која...

Мицкоски: Следува економски и енергетски koлапс поради гpeшките на владата кои ќе ги платат граѓаните

Економски колапс и на граѓаните и на државата ќе има затоа што не беа паметни и мудри тоа што им го предлагавме пред шест месеци да го примена. Сега тоа што можеше помалку да не чини, ќе не чини...

Мицкоски: Ако Македонија нема почеток на преговорите, Алтернатива тогаш треба да излезе од влада, не ја гледам нивната улога таму

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Македонската телевизија вели дека со Алијанска на Албанците и останатите политички партии кои се дефинираат како опозициски додавајќи дека таа соработка се базира на темелни вредности. И со Алијанса за Албанците и...

Мицкоски: Од информациите кои доаѓаат од Брисел, песимист сум дека ќе има датум за преговори со ЕУ

Песимист сум дека ќе има датум за отворање на пристапните преговори со Европската унија, а песимизмот го темелам на информациите кои доаѓаат од Брисел, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој ова го истакна во неговото гостување во јавниот сервис...

Мицкоски: Не е добрососедско однесување кога некој ви ја нeгира и ви ги оcпорува јазикот, историјата, културата и обичаите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју на Македонската телевизија вели дека дел од соседите го злоупотребуваат национализмот и имаат негативна односно хегемонистичка реторика кон Македонија, додавајќи дека врз основа на тоа тој повикува на правото на реципроцитет. Не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img