December 3, 2023, 2:21 pm

цена

Нaфтaтa дoпpвa ќe пocкaпyвa – eве кoлкaва цeнa ќe дocтигнe зa ocyм мeceци

Американскиот банкарски гигант „Bank of America“ предвидува дека цената на нафтата „брент“ ќе достигне 120 долари за барел, пишува „Блумберг“, повикувајќи се на извори од банката. „Bank of America“ очекува цената на суровата нафта од типот „брент“ да се зголеми...

Путин: Чиcтa глyпocт e дeкa Русија пpeдизвикyвa вeштaчки cкoк нa цeнaтa нa eнepгeнcитe

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Кремљ има конструктивни односи со Вашингтон и изрази надеж дека заедничките интереси на крајот ќе помогнат за нормализирање на американско-руските односи. Тој ги отфрла тврдењата на европските експерти дека Русија предизвикува скок на...

Цeнaтa на cтpyјaта нeмa дa ce пpoмeни дo Hoвa гoдинa, пocлe тоа никoj нe знae штo ќe ce cлyчyвa

До крајот на годинава нема да се менува цената на електричната енергија, а сега е многу рано да предвидиме што ќе се случува после тоа, порачаа денеска премиерот Зоран Заев и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Дел скопјани веќе се топлат на парно, оние на клима стравуваат за цената на струјата

Вистинска зима најавуваат метеолозите во претстојните денови. Пад на температурите, а неколкудневниот влажен бран ќе донесе и снег на повисоките места во следните неколку денови. Граѓаните веќе на големо се подготвуваат за затоплување на своите домови. БЕК, поради ниските температури, веќе една...

Ново поскапување на зејтинот?

Цените на сончогледот на светските берзи урнебесно растат и веќе не е можно да се издржи ни со сегашната продажна цена во Македонија, вели за „Слободен печат“, Румен Смилевски, претседател на Одборот на директори во велешката фабрика „Благој Ѓорев“. „Благој...

Фосилен скелет на диносаурус стар 66 милиони години ќе се најде на аукција – ова е неговата цена

Се проценува дека фосилниот скелет на диносаурусите трицератоп, стар шеесет и шест милиони години, ќе достигне цена помеѓу 1,2 и 1,5 милиони евра на аукција во Париз на 21 октомври 2021 година. Фосилот, наречен „Големиот Џон“, има череп долг 2,62...

Еве колку изнесува цената на синдикалната кошница во јули

На едно четиричлено семејство во јули му биле потребни 34.128 денари за да ги покрие основните месечни потреби, покажуваат податоците на синдикалната кошница што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија. Споредено со официјалните статистички податоци објавени за месечно исплатена...

ДИК ќe pacпpaвa зa цeнaтa зa плaтeнo пoлитичкo peклaмиpaњe

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница во врска со цената за платено политичко рекламирање. На дневен ред на седницата се Предлог-упатството за начинот и постапката за утврдување на просечно постигнатата цена и најниска цена за платено политичко рекламирање...

Hoва цeнa нa cтpyjaтa oд сpeдa

Во среда ќе знае дали граѓаните во следните 12 месеци ќе плаќаат поскапа, поевтина или како и по сегашната цена електрична енергија. Регулаторната комисија за енергетика денеска во напната атмосфера ги прави последните пресметки. Се завршува чешлањето на трошоците на...

Haфтaтa нa cвeтcкитe бepзи дocтигнa нajвиcoкa цeнa вo пocлeднитe 2,5 гoдини

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела повторно се зголемија, петти пат по ред, достигнувајќи ги највисоките нивоа во повеќе од две и пол години. Ваквото поскапување доаѓа поради тоа што трговците очекуваат раст на побарувачката на нафта,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img