December 9, 2023, 10:53 pm

цена

Eкcпepтитe пoчнaa co пpecмeтки – Цeнaтa нa cтpyjaтa ќe ce знae cледната недeлa

Откако ЕСМ понуди пониска цена за струјата на теднерот на ЕВН ХОУМ, експертите влегоа во пресметки. За едни ваквата одлука на државните електрани, нема економска логика, но по сите параметри со кои располагаме во моментов крајната цена би требало...

РКЕ во иднина нема да ја определува крајната цена на струјата

Регулаторната комисија за енергетика веројатно во иднина нема да ја има улогата на регулатор на пазарот на електрична енергија, кој влијае на крајната цена на струјата што ја плаќаат домаќинствата и малите компании, вели претседателот Бислимоски. РКЕ во иднина ќе...

3akaнa oд Оксфорд: „АстраЗенека“ пopaди kpитикитe oд ЕУ ja згoлeмyвa цeнaтa нa вakцинитe?

Ако може да се суди според зборовите на еден од водечките научници од тимот што ја произведе вакцината на АстраЗенека, поради критиките што доаѓаат од ЕУ, цената на таа вакцина може да се зголеми, пишува Индекс.хр. Џон Бел, канадски имунолог и генетичар и професор...

Унгарија бара ЕУ да ги објави цените за набавените вakцини, се coмнeвaaт во мaлвepзaции

Унгарија бара од Европската Комисија да ги објави сите потпишани договори на ЕУ за набавка на вакцини, како и распоредите за испорака, потенцирајќи дека тие веќе ги објавиле договорите со Кина и Русија со цел одржување на „јавната доверба“. Барањето...

Фајзер/БиоНТек ja нyдeл вakцинaтa нa ЕУ зa „нecepиoзнo“ виcoкa цeнa..

Фармацевтскиот концерн Фајзер/БиоНТек првично и ја понудил на ЕУ својата вакцина против коронавирус за огромна цена, која германската Лекарска комора ја оценила како „несериозна“. Весникот „Зидојче цајтунг“ пишува дека Фајзер/БиоНТек на почетокот на преговорите барал 54,08 евра по доза од...

РКЕ дoнece oдлyкa: Eвe кoлкy ќe чинaт гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цеи на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. РКЕ одлучи, горивата од полноќ поскапуваат. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 денар/литар и со тоа малопродажната...

Дизелот пoeвтинyвa, ocтaнaтитe гopивa co иcтa цeнa

Дизелот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Hoви цeни нa гopивaтa oд пoлнoќ: Eвe кoлкy ќe чинaт

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од полноќ. Минатата недела цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 денари. Цените на останатите нафтени деривати останаа исти како неделата...

(Фото) Cкpoмнo: Еве колку чинат злaтнитe лaжици и виљyшки co кoи jaдe Заев

Македонската економија крахира од ден во ден, а граѓаните едвај преживуваат со плата. За тоа говорат и податоците од последните пресметки на синдикатите во Македонија, според нив синдикалната кошница е се попразна, а трошоците за живот секојдневно енормно растат. Просечен...

ФАО: Cвeтcкитe цeни нa хpaнaтa вo декември нa нajвиcoкo нивo

Светските цени на храната во декември 2020 година продолжија да растат седми месец по ред, со пораст на сите клучни категории намирници, освен шеќерот, објави денеска Агенцијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО). Индексот на ФАО, кој ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img