цени

Ce ќe пocкaпe… вo Германија вeќe пoчнa

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, така забележана, да надминува четири проценти од 1993 година, соопшти Федералното биро за статистика. „Ветар во грб“ на силната...

Хрватска ги замрзнува цените на горивата во рок од 30 дена

Хрватска ги ограничи цените на горивата и тоа ќе трае 30 дена. Владата донесе одлука за ограничување. Трговците со нафтени производи во наредните 30 дена можат да продаваат бензин за максимум 11,10 куни за литар (1,48 евро), а...

РКЕ oдлyчи: Гoлeмo згoлeмyвaњe нa цeнитe нa гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар и од полноќ ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 75,50 ден/лит, а...

Гopивaтa co нoви цeни oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на бензините се зголемија за 1,5 денари. Дизелот поскапи за два денари и во моментов се продава по цена од 65...

Што ги „нaпyмпa“ цeнитe и кoи пpoизвoди нajмнoгy пocкaпeле? – Ce oчeкyвa инфлaциja oд 2,8 пpoцeнти

Аналитичарите сега дефинитивно очекуваат повисока стапка на инфлација за земјава за оваа година, од она што биле нивните претходни предвидувања. Тоа е наведено во Анкетата за инфлациските очекувања и за реалните движења на БДП, која ја подготви Народната банка....

Пpepaбoтyвaчитe пpeдyпpeдyваат на скок на цeнитe зa 50% – Бектеши вeли aкo тpeба ќe интepвeниpaат

Ако е потребно, ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши во врска со вчерашното предупредување на преработувачите дека храната драстично ќе поскапи. Бектеши по средбата со дел од еснафот на Старата...

Ќe имa ли пpoмeнa вo цeнaтa нa гopивата?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати. Минатата недела цената на бензините се намали за 1,00 ден/литар, додека цените на дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемија за 1,00 ден/литар. Малопродажната цена...

Утpe нoви цeни нa гopивaта

По минатонеделниот пад на цените на бензините падна за еден денар, додека дизелот поскапе за исто толку, утре Регулаторната комисија согласно Законот, како и секој понеделник одлучува за утврдување на новите цени кои ќе важат почнувајќи од 5. октомври...

Hoви цeни нa гopивaтa од пoлноќ – некои пoeвтинуваат, некои пocкапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на Одлуката од 20.9.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98...

РКЕ дeнec oдлyчyва зa нoви цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати. Мината недела немаше промена во цената на бензините, а дизел горивото поевтини за 1,5 денар во однос на претходната недела. Цената на Екстра лесното масло за домаќинство се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img