August 18, 2022, 8:21 am

цени

Нови цени на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт 13.09.2021 година, и...

Анaлизa: Цeнитe нa cтaнoвитe згoлeмeни зa 4 oтcтo, бpojoт нa oдoбpeниja зa нoви згради поpacнaл за 35 отсто

Значајно поскапување на становите, односно недвижностите во првиот економски квартал. Во истиот период регистриран е и раст на бројот на издадени одбренија за изградба на згради, пишува „Порталб“. На територијата на дел од општините кои беа под мораториум за градба –...

Гopивaтa пoвтopнo пocкaпyвaaт…: Oва се цените кои ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на Одлуката од 30.8.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Гopивaтa пocкaпyвaaт – oвa ce нoвитe цeни

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,84 % во однос на Одлуката од 23.8.2021 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува...

Гopивaтa co нoви цeни oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалија за 1,00 денар/литар, додека малопродажната цена на...

Цeнитe вo Германија нajвиcoки вo пocлeднитe 27 гoдини

Потрошувачките цени во Германија во јули се зголемија најмногу во последните 27 години, објави Дестатис, посочувајќи на зголемените цени на енергијата, но и ниската споредбена основа од минатата година, кога стапката на ДДВ беше привремено намалена поради пандемијата.Цените скокнаа...

Oдлyкaтa e дoнeceнa: Oвa ce нoвитe цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,91 % во однос на Одлуката од 3.8.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Фaјзeр и Мoдeрнa ги згoлемијa цeнитe на вaкцинитe

Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“. Новата цена за вакцината на „Фајзер“ е 19,50 евра, наспроти 15,50 евра како што беше порано, објави...

Пaд нa цeнитe нa нaфтaтa

Цените на нафтата паднаа на почетокот на неделава на меѓународните пазари под 74 американски долари, поради загриженоста за побарувачката во услови на ширење на Ковид-19 и промените во законите за увоз во Кина. На лондонскиот пазар цената на барелот ослабе...

РKE ги oбjaви нoвитe цeни нa гopивaтa – eвe кoлкy ќe изнecyвaaт

Регулаторната Комисија за Енергетика денеска ги објави новите цени на горивата, кои ќе почнат да важат од вечерва на полноќ. Малопродажните цени на Еуросупер-95 и Еуросупер-98 се зголемуваат за 0.50 денари по литар. Еден литар 95-октански бензин ќе чини 71.50...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img