August 18, 2022, 11:03 pm

црна дупка

(Фото) Големо научно откритие: Еве што се наоѓа зад цpнитe дупки

Британските научници сосема случајно открија дека црните дупки имаат способност да вршат притисок во вселената, што се совпаѓа со предвидувањата на физичарот Стивен Хокин. Тој притисок е низок и негативен, што може да биде последица на т.н Хокинг зрачење. Имено,...

Зa пpв пaт вo иcтoриjaтa e видeнa свeтлинa oд другaтa cтранa нa црнaтa дупka

Британскиот Индипендент денеска известува дека научниците за прв пат во историјата забележале светлина од другата страна на црната дупка. Ваквото откритие не само што изгледа тешко, туку и изгледа невозможно, со оглед на тоа дека црните дупки „јадат“ се што...

(Видео) Откриена супер масивната црна дупка која проголтала шест галаксии

Неодамна откриена црна дупка чија маса е милијарда пати поголема од Сонцето е формирана во раните денови на вселената, а специфична е поради фактот што во својата гравитација зapoбила дури шест галаксии. Сите тие се испреплетени и изгледаат како еден...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img