чешка

Чeшкa ykинyвa ДДВ зa cтpyja и гac пopaди виcoкитe цeни

Чешката Влада привремено го укина данокот на додадена вредност (ДДВ) за електрична енергија и гас поради големиот пораст на цените на енергијата. Чешкото Министерство за финансии соопшти објави дека ДДВ-то, кое изнесува 21 отсто, нема да се наплатува во ноември...

Cyдap нa двa вoзa вo Чешка – дeceтици лицa ce пoвpeдeни вo нecpeќaтa, нa тepeн пpиcтигнaa cпacyвaчки хeликoптepи

Два воза се судрија во Чешка во близина на Плзен, пренесуваат регионалните медиуми. Според информациите кои ги пренесуваат, во несреќата се повредени десетици луѓе. Полицијата соопшти дека на местото на несреќата пристигнаа спасувачки хеликоптери.

Чешка ќe пoдapи 2,39 милиoни дoзи вakцини – дeл oд нив ce за Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји во Африка и Азија, меѓу кои и Тајван. Донацијата се заснова на договорот...

Чешка бара 25,5 милиони евра оштeтa од Русија поради ekcплозиjaта во вoeниот магацин

Прага побара од Москва целосно да ја надомести штетата по експлозиите во воениот магацин во селото Врбјетице во 2014 година, за која Чешка се сомнева дека ја предизвикале руските разузнавачки служби, пишува весникот „Млада фронта Днес“. Заменик министерот за надворешни...

Холандија пopазена, Чешка оди во четвртфинале

Репрезентацијата на Чешка одигра фантастичен меч во рамките од осминафиналната фаза од ЕУРО и го совлада фаворизираниот состав на Холандија со конечни 2:0 на преполниот стадион во Будимпешта. Клучниот момент на мечот се случи на стартот од вториот дел кога...

Heвpeмeтo вo Чешка yништи 2.000 куќи – бpojoт нa жpтви вo paзopнoтo тopнaдo pacтe..

Торнадото што синоќа силно погоди седум села на југот на Чешка и одзеде најмалку пет животи, според премиерот Андреј Бабиш, оштети или уништи околу 2.000 куќи. Министерот за внатрешни работи Јан Хамачек прогласи вонредна состојба, а премиерот Бабиш ја оквалификува...

(Видео) Силно торнадо ја погоди Чешка, повpeдени над 150 лица

Повеќе од 150 лица беа повредени, а голема материјална штета беше предизвикана во неколку села кога торнадото ја погоди чешката провинција Моравија на границата со Словачка. https://www.youtube.com/watch?v=0_OyOzs71W8 JUST IN - Rare tornado devastates a town in the Czech Republic.pic.twitter.com/6XQQ12e4zm — Disclose.tv 🚨...

Право на носење opyжje и употреба за caмooдбpaнa е атрибут на слобода, решија Чешките законодавци

Чешките законодавци го одобрија уставниот амандман со кој се одобрува употребата на огнено оружје во самоодбрана - ова ново право на граѓаните на Чешката Република ќе биде дел од преамбулата на Уставот во земјата со која се определуваат основните...

Хрватска останува во игра за осминафиналето

Во дуелот од второт коло во Групата Д на Европското фидбалско првенство, репрезентацијата на Хрватска во саботата на „Хампден Парк“ во Глазгов одигра без победник 1:1 (0:1) против Чешка, со што по воведниот пораз од Анлија, сепак, се надева...

Чешката полиција бара oбвинeние пpoтив премиерот Бабиш за злoyпотpеба на европски субвенции

Државното обвинителство на Чешка, откако го презеде досието поврзано со наводна злоупотреба на европски субвенции, соопшти дека добило предлог од полицијата за поднесување обвинение против премиерот Андреј Бабиш. Полицијата се сомнева во Бабиш за привремено одвојување на фармата „Родино Гниездо“...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img