August 18, 2022, 11:37 pm

шминка

Гoлемo aрхеoлoшкo oткритиe вo Слoвeнијa – прoнaјдeни сe нaјстaритe шишeнцa зa шминкa

Според новото истражување, шишињата што ги носеле Европејците од камено доба околу половината пред повеќе од 6.000 години, се чини дека биле првите контејнери за шминка во светот. Со анализа на траговите од состојките пронајдени во керамичко шише во Словенија,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img