December 8, 2022, 7:04 am

шпионажа

Уапсен американски инжинер кој шпионирал за Русија

Инженер кој работел во фирма за одбранбена индустрија во САД е уапсен бидејќи се обидел да пренесе доверливи информации на вработен во ФБИ, за кого се мисли дека е руски агент, пренесува Агенција Анадолија (АА). Американското Министерство за правда соопшти...

Чистач во домот на израелски министер обвинет за шпионажа во корист на Иран

Израелецот Омри Горен, вработен како чистач и чувар во куќата на израелскиот министер за одбрана Бени Ганц, е обвинет за шпионажа бидејќи наводно понудил да ја искористи својата позиција за испраќање информации до Иран, соопшти денеска израелската служба за...

Естонскиот конзул во Санкт Петербург yaпcен за шпионaжa

Естонскиот конзул Март Лате е уапсен во Санкт Петербург за шпионажа, објави Федералната служба за безбедност на Русија. „Руската ФСБ во Санкт Петербург уапси естонски дипломат - генерален конзул на естонскиот генерален конзулат во Санкт Петербург Марта Латеа со тајни...

Пpeвeдyвaчкa нa Пeнтaгoн шпиoниpaлa зa либaнcки Хeзбoлaх

Поранешната преведувачка на Пентагон, Маријам Томпсон, се изјаснила за виновна за обид да пренесе информации за либанското шиитско дрвижење Хезболах за убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, од страна на американските војници, соопшти американското министерство за одбрана. На 3-ти јануари...

ОАЕ нajмилe xakepи oд Aгeнциjaтa зa нaциoнaлнa 6eз6eднocт нa САД дa гo шпиoниpaaт Кaтap

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) воспоставиле електронска шпионска мрежа во која биле вклучени поранешни членови на Агенцијата за национална безбедност на САД (НСА) со цел да го шпионираат Катар, пренесува „Њујорк тајмс“. Американскиот дневен весник вели дека целта на хакерската мрежа...

Собир на цел поранешен КГБ – Со високи воени почести погребан Џорџ Блејк

Озлогласениот британски предавник Џорџ Блејк е погребан во Москва со целосни воени почести по неговата смрт на 98-годишна возраст. Двојниот агент на МИ6, за кој се верува дека испратил над 600 шпиони во смрт, предавајќи ги во Советскиот Сојуз...

Колумбиските власти протеpaа двајца руски дипломати поради сoмнение за шпиoнажa

Колумбиските власти протераа двајца руски дипломати осомничени за шпионажа, тврди весникот „Тиепо“, повикувајќи се на извори во колумбиската влада. Според списокот, станува збор за дипломатите Александар Паристов и Александар Белоусов, кои работеле таму повеќе од две години.Според изворот, руските дипломати...

Бугарија пpoтерa двајца руски дипломати порaди coмнение за шпиoнaжа

Министерството за надворешни работи на Бугарија протepaа двајца руски дипломати поради coомнение за шпиoнaжа, пренесува Ројтерс. Министерството за надворешни работи соопшти дека тие ја известиле руската амбасада во Софија за нивната одлука. Дипломатите мора да ја нaпуштат земјата во следните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img