August 19, 2022, 12:14 am

јапонија

Јапонија почна да регрутира нови астронаути – Прв јапонец на месечината пред 2030 година

Јапонија денес започна со кампања на регрутирање астронаути со цел да испрати мисија на Месечината во втората половина на 2020-тите, пренесува Агенција Анадолија (АА). За прв пат по 13 години, Јапонската вселенска агенција (JAXA) објави регрутирање за посакуваното место, кое...

(Фото) Трагедија во Јапонија: Најмалку 27 луѓе загинаа во пожар кој избувна во клиника за ментално здравје и општа медицина

Најмалку 27 луѓе загинаа во пожар што изби во зграда во јапонскиот град Осака. Огнот е изгаснат за триесетина минути и се претпоставува дека пожарот е подметнат. Пожарот избил на четвртиот кат од зградата, каде се наоѓа клиника за ментално здравје...

Јапонците измислија маска што открива Ковид-19

Научници од Јапонија тврдат дека со помош на антитела од ној дизајнирале маска што помага да се утврди присуство на коронавирус. Необичниот метод за откривање на вирусот го разви тим од Универзитетот на Кјото. Јапонските научници на ноевите им инјектирале...

Нов изум на јапонски научници – маските кои сјаат под УВ кога имаат трага од Ковид-19

Тим на научници од универзитет во западна Јапонија разви маски кои, доколку содржат траги од коронавирус, сјаат кога се изложени на ултравиолетова светлина. Тим од Универзитетот во префектурата Кјото, предводен од Јасухир Цукамото (52), се надева дека маските ќе им...

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Во Јапонија е потврден првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот, откриен кај турист кој неодамна допатувал од Намибија. Секретарот на јапонската Влада, Хироказ Матсуно изјави дека пациентот има околу 30 години. Тој на 28 ноември е тестиран...

Hoв нeпoзнaт виpyc ce шиpи во Јапонија – пpeдизвикyвa пaд нa имyнoлoшкиот cиcтeм?

Непознат вирус, кој може да се пренесе на луѓето, е откриен во Јапонија. Научниците го нарекоа вирусот Езо, а се поврзува со патогени кои предизвикуваат хеморагична треска Крим-Конго и овча болест Најроби, пренесуваат светските медиуми. Првиот случај на новиот вирус...

Cилeн зeмjoтpec ja пoтpece Јaпoниja

Три лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди североистокот на Јапонија рано утрово. Според агенциите, не е издадено предупредување за цунами, ниту пак е пријавена голема материјална штета. Епицентарот на земјотресот бил...

Најстарите близначки во светот живеат во Јапонија и имаат 107 години

Јапонки се највозрасните идентични близначки во светот. Според Гинисовата книга на рекорди, двете сестри имаат точно 107 години и 351 ден. Умено Сумијама и Куме Кодама се родени на 5 ноември 1913 година, на островот Шодошима, западна Јапонија, како трета...

Рекордни 86.510 стогодишници живеат во Јапонија

Бројот на луѓе над сто години во Јапонија за првпат во историјата надмина 86.000 лица, пренесe Анадолија. Јапонското Министерство за здравство, труд и просперитет објави извештај за статистиката поврзана со стареењето на населението во земјата. Во извештајот се наведува дека бројот...

Откриено уште едно koнтаминирано шишенце со вакцината на Модерна

Јапонската префектура Канагава објави дека пронашла уште едно шишенце со вакцина против Ковид-19 на компанијата Модерна, за која постои сомневање дека содржи надворешна супстанца, и го повлече остатокот од таа серија од употреба. Во изјавата во вторникот, властите во префектурата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img