December 9, 2023, 10:02 pm

Јенс Столтенберг

Столтенберг го одби рускиот предлог за безбедност – Ќе продолжи ширењето на НАТО?

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се спротивстави на руските предлози НАТО да се откаже од проширувањето и да обезбеди воена помош за Украина, содржани во нацрт-безбедносниот договор. Тој ја даде изјавата во интервју за „Журнал диманше“, кое е...

Столтенберг го одби ветото на Русија за евентуалното членство на Украина во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се спротивстави на секакво вмешување на Русија во врските меѓу Алијансата и Украина, не сакајќи да го одбие евентуалното членство на Киев во нејзините редови, што јасно го побара Москва. -Само триесетте членки на...

Столтенберг: Европа нема потреба за нови одбранбени структури

На Европа не и се потребни нови структури поврзани со одбранбена стратегија на Европската унија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, еден ден откако францускиот претседател Емануел Макрон повика на ревизија на одбраната на ЕУ. Макрон вчера изјави...

Столтенберг: Зајакната отпорност и одбрана во сите сфери – копно, вода, воздух

Ова се турбулентни времиња. Светот станува покомпетитивен, нестабилен и непредвидлив. Сајбернападите стануваат почести, софистицирани и дисруптивни, терористичките закани опстојуваат, нуклеарните оружја се распространети, а промените на климата создаваат нестабилност и кризи, напиша генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во...

Столтенберг ја предупреди Русија: „Упадот во Украина ќе има своја цена“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја предупреди Русија дека секој обид за упад во Украина ќе има своја цена, бидејќи расте загриженоста за руското зголемување на трупите во близина на украинската граница. Украина соопшти дека Москва држи околу 90.000...

Столтенберг: Oднocитe мeѓy HAТO и Русија ce нa нajниcкo нивo

– Мораме да разбереме дека односите меѓу Русија и НАТО се на ниско ниво. Не е било потешко од крајот на Студената војна, рече Столтенберг пред состанокот на министрите за одбрана на НАТО.Столтенберг додаде дека и покрај тешкотиите, важно...

Cтoлтeнбepг зa иcтpaгaтa нa HATO зa нacтaнитe вo Aвганиcтaн

НАТО спроведува сеопфатна истрага за прилините за трагичните настани во Авганситан, вели генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јенс Столтенберг во својата статија со која гостува во саботното издание на германски Die Welt. „Настаните изминатите неколку седмици беа трагични за Авганистанците...

Столтенберг го ocyди тepopистички нaпaд пред аеродромот во Кабул

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го осуди „ужасниот терористички напад" во областа на аеродромот во Кабул, изразувајќи сочувство до сите погодени и нивните најблиски. – Наш приоритет останува да евакуираме што е можно повеќе луѓе на безбедно, што е...

Cтoлтeнбepг: Bo Кaбyл ce cлyчyвa нajгoлeмaтa eвakyaциja вo иcтopиjaтa

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за „Фајненшл тајмс“ изјави дека заканата од терористички напад врз аеродрмот во Кабул се зголемува секој ден. – Од една страна, ние би сакале да имаме што е можно повеќе време за...

Столтенберг изненаден: Не очекувал толку бргу да пaдне Авганистан во рацете на Талибанците

Поради враќањето на талибанците на власт во Авганистан постои закана од меѓународен тероризам изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека Алијансата „мора да биде будна за да остане во првите редови на борбата против тероризмот “. Тој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img