August 18, 2022, 11:40 pm

Јосип Броз Тито

Oтвopeн ceфoт нa Јосип Броз Тито – нeмa дa ви ce вepyвa штo e пpoнajдeнo внaтpe

Комисијата откри тајна чувана 33 години, го отвори сефот на Јосип Броз Тито. Имено, по неговата смрт на 4 мај 1980 година, сите предмети во сефот ќе останат запечатени, а во него беа пронајдени некои од најскапоцените работи, пренесува „Балканпреспрес“. Ви...

(Видео) Спектакуларен пречек: Денот кога Тито ја посети Северна Кoреја

Јосип Броз Тито е светскиот државник што го доби најспектакуларниот пречек при официјална посета на Севрена Кореја. Тоа се случи летото 1977 година, кога Тито имаше долга турнеја низ земјите од тогашниот комунистички блок. Прво го посети Советскиот Сојуз, каде...

Македонски лекар ја објави последната исповед на Јосип Броз Тито

Конечно, дојде време да се открие последната исповед на Тито раскажана, верувале или не, на еден млад човек од Македонија. „Беше ветено да се молчи цели четириесет години – од смртта на Тито до мај 2020 година. Лекарот Филип Ристовски на...

(Фото) Џо Бајден во 1979 година му напишал писмо на Јосип Броз Тито

Џо Бајден во 1973 година бил избран за сенатор на сојузната дежава Делвер, па во Сенатот набрзо станал член на Одборот за надворешна политика. Во тоа својство 37-годишниот Бајден кон крајот на 1970-те години ја посетил Југославија за да...

Тито ги cпpeчи тeнкoвитe дa нaвлeзaт вo Косово

По ослободувањето на северна Србија, мојата единица требаше да замине на Косово, но Тито експлицитно го забрани тоа. Албанците кои требаше да одат на Сремскиот фронт се побунија. Ако Советите заминаа, денес ќе беше поинаку, изјави за Спутник Милан...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img