October 6, 2022, 9:08 pm

Џафери

3aeB: Џафери постапи спротивно на Уставот, но нема да побарам одговорност

Талат Џафери спротивно на Уставот се обрати во Парламентот на ЕУ и точно е да се каже дека имаше три сесии, на двете сесии зборуваше на македонски јазик, на третата зборуваше на албански јазик. -Нема да побарам одговорност затоа што...

Сите институции се кријат: Епидемиолозите им прават анкети на пратениците откако Јахоски-Пуцко е примен на Инфективна

ЕПИДЕМИОЛОЗИ ИМ ПРАВАТ АНКЕТИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ ОТКАКО НИВНИОТ КОЛЕГА ЈАХОСКИ БЕШЕ ПРИМЕН НА ИНФЕКТИВНА По приемот на Инфективната клиника на пратеникот Исмаил Јахоски од ДУИ со симптоми на ковид-19, претседателот на Собранието Талат Џафери итно сабајлево се јавил кај претседателот...

Хаос во Собрание: Џафери сам си создава и Устав, и деловник

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски преку Фејсбук го oбвини претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ги штити министрите од пратенички прашања. „Талат Џафери, наместо како Спикер се однесува како владин министер кој си ги штити колегите од пратенички прашања! Согласно ч.38...

ЏАФЕРИ:Ќе го потпишам Законот и без потпис на претседателот на државата

Претседателот на собранието Талат Џафери смета дека нема да го прекрши Уставот ако го објави во Службен весник Законот за јазици само со негов потпис, без потпис на претседателот на државата. – Не сум опседнат со времето кога ќе се...

БЕЗРЕДИЕ И НАСИЛИЕ:Заев и Талат Џафери режираа разочарувачки ден во Собранието

Зоран Заев и Талат Џафери режираа разочарувачки ден во Собранието, доведувајќи ја во прашање препораката за отпочнување на преговори за ЕУ. Ова е реакција на Амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние во врска со насилничкото и недемократско носење на...

ОЈО ЗА ЕДЕН СЛУЧАЈ Е БРЗО, ЗА ДРУГ БАВНО: За изборот на Џафери се уште се собираат докази, а за инцидентите во Собранието експресно...

Во случајот со нападнатите пратеници Обвинител-ството ги собра исказите на сите настрадани за рекордно време – помалку од 20 дена, ги увиде сите докази, поднесе обвинение и закажа рочиште, пишува Дневник. Во другиот случај, кој е не е толку обемен,...

ГРУЕВСКИ: Џафери е узурпатор на позицијата претседател на Собранието

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на...

БАРАШЕ ДА СЕ ПОЧИТУВА УСТАВНИОТ СУД: Ќе прифати ли Џафери поништување на неговиот избор

Доколку Уставниот суд го поништи изборот на Џафери, тој би можел повторно да биде избран за претседател, но низ една редовна процедура, како што налага собранискиот деловник и Уставот. Иако Талат Џафери со објавувањето на одлуката во „Службен весник“ стана...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img