December 6, 2022, 11:48 am

Џозеф Борел

Бореj со нон-пејпер за Западен Балкан, ќе биде разгледан на утрешната министерска сесија на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре во Брисел ќе одржат стратешка дебата за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите од Западен Балкан, Дискусијата ќе биде и за „загревање на заедничките потенцијали, партнерско дејствување во соочување со светските предизвици“,...

Лавров му порача на Борел: Не мешајте се во внатрешните работи на Западен Балкан

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја повика ЕУ да ја зајакне соработката, но и да го почитува принципот на немешање во внатрешните работи на суверените држави на Западен Балкан. „Би било добро да се договорат за принципите што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img