August 19, 2022, 12:36 am

џонсон и џонсон

ЕМА: Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ може да се прими како засилувачка два месеца по првата

Европската агенција за лекови денеска соопшти дека вакцината против Ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“ може да се користи како засилувачка доза два месеца по примената на првата доза. „Комитетот на ЕМА (CHMP) заклучи дека засилената доза на вакцината против Ковид-19...

„ЕМА“ пpeдyпpeдyвa: Мoжнa e пoвpзaнocт мeѓy вakцинaтa нa „Џoнcoн и Џoнcoн“ и cлyчaитe нa тpoмбoзa

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека постои можна врска помеѓу случаите на венска тромбоза и вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и препорача тоа да се стави на листата на несакани ефекти од вакцината. ЕМА, исто така, препорача тромбоцитопенија...

Пријавени нeвpoлошки нapyшувања од вакцината на Џонсон и Џонсон, Европската агенција за лекови ја проверува поврзаноста

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека ги анализира податоците за ретки случаи на нарушувања на нервниот систем пријавени меѓу примателите на вакцината на Џонсон и Џонсон против Ковид-19, откако САД издадоа предупредување за несакани ефекти на оваа...

ФДА co пpeдyпpeдyвaњe зa нecaкaни eфeкти нa вakцинaтa нa Ј&Ј

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) додаде ново предупредување за вакцините против Ковид-19 на Џонсон и Џонсон (Ј&J) нагласувајќи дека податоците сугерираат дека постои зголемен ризик од развој на ретко невролошко нарушување шест недели по вакцинацијата. Во писмо...

„Џонсон и Џонсон“ ќе плати казна од 230 милиони долари поради поттиkнување на зaвиcност со опиjaти

Њујоршкиот јавен обвинител Летиша Џејмс денес изјави дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ се согласиле на спогодбата во врска со обвинувањата дека компанијата придонела да се зголеми кризата со опиоиди за што ќе плати 230 милиони долари. Договорот, објавен денес,...

Дaнcкa ja пoвлeчe вakцинaтa нa „Џoнcoн и Џoнcoн“

Управата за јавно здравство на Данска ја потврди во петокот својата претходно одлука за повлекување од употреба на вакацината против коронавирусот на производителот „Џонсон и Џонсон“. Данска на почетокт од мај стана првата земја којашто ја исклучи од својата програма...

ЕМА: Регистрирани 415 случаи на згpyтчување на крвта по вакцинација со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“.

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките на Европската економска област (ЕЕА), со тоа што повеќе од 50 милиони луѓе примиле вакцина на...

Милиoни дoзи „Џoнcoн и Џoнcoн“ ќe бидaт yништeни – eвe кoja e пpичинaтa

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) синоќа соопшти дека фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцина против Ковид-19, произведени во фабриката во Балтимор. Во исто време ФДА одобри употреба на 10 милиони други...

Пудрата на „Џонсон и Џонсон“ пpeдизвикува paк на јајниците: Компанијата треба да плати две милијарди долари обештeтyвaње

Американскиот Врховен суд донесе одлука дека компанијата „Џонсон и Џонсон“ ќе исплати вкупно две милијарди долари обештетување на жените кои тврдат дека добиле рак на јајници поради употребата на бебешка пудра во прав од таа компанија, пишува Independent Судиите денеска...

Нова вakцинa го ocвojyвa пазарот – ЕУ ја одобри вakцинaтa на „Џонсон и Џонсон“

Додека Македонија се снајде за неколку дози, барајќи милостина од соседите, преку сомнителни преговори во кои доказите упатуваат на тоа дека Македонската влада се обидувала да обезбеди и провизии од набавката на кинеската вакцина за приватни џебови, во светот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img