Џо Бајден

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Кремљ денеска соопшти дека приближно се договорени времето и датумот на средбата во форма на видео конференција меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, но дека Москва го чека конечното одобрение од Вашингтон. Советникот на рускиот...

Бајден го прослави својот 79-ти роденден

Џо Бајден, најстариот американски претседател на должност, го прослави 79-тиот роденден во саботата, еден ден по медицинскиот извештај во кој се наведува дека е способен да ги води Соединетите Американски Држави. Демократскиот претседател овој славенички викенд, заедно со семејството, престојува...

Бајден на колоноскопски преглед, претседателски овластувања кусо време беа пренесени на потпретседателката Харис

Американскиот претседател Џо Бајден вчера, поради задолжителни медицински истражувања, неколку часа беше попречен да ги извршува своите претседателски овластувања, и командата со армијата и шифрите од нуклеарниот арсенал привремено да и ги препушти на својата потпретседателка Камала Харис. Претседателот Бајден,...

Кина ја отфрли заканата на Бајден за бојкот на ЗОИ во Пекинг

Кина денеска ја отфрли заканата на американскиот претседател Џозеф Бајден за дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг, наведувајќи дека одбиваат „да ги мешаат политиката и спортот“. „Мешањето политика и спорт е спротивно на олимпискиот дух. Обвинувањата на САД...

Бајден го исполни ветувањето што му го даде на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека го исполнил ветувањето што му го дал на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе ги гони хакерите ширум светот. „На состанокот со претседателот Путин во јуни, јасно ставив до знаење дека САД ќе преземат...

(Фото) Пендаровски на средба со американскиот претседател Бајден

Претседателот Стево Пендаровски денеска, на маргините на Светскиот лидерски самит на Конференцијата за климатски промени оствари средби со повеќе светски лидери. Пендаровски денеска, на маргините на Светскиот лидерски самит на Конференцијата за климатски промени на Обединетите Нации (COP26) што се...

Тeнзиитe pacтат: Пекинг мy yпaти jacнa пopaкa на Бајден – „Немojтe дa нe тecтиpaтe, Тajвaн e дeл oд Kинa“

Кинеските власти ја критикуваа и одговорија на изјавата на американскиот претседател Џо Бајден, кој рече дека Соединетите Американски Држави ќе го бранат Тајван доколку е потребно во случај на нивен конфликт со Кина. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи,...

Бајден: САД ќe гo зaштитaт Тajван дoкoлкy Кинa гo нaпaднe

САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне, изјави американскиот претседател Џо Бајден. На прашањето дали САД имаат обврска да го бранат Тајван, Бајден рече дека САД ќе му помогнат на Тајван, кој се пожали на зголемениот воен...

Зa мaлкy избeгнaт бaнкpoт: Бajдeн пoтпишa Зaкoн зa пpивpeмeно згoлeмyвање нa лимитoт нa зaдoлжyвaње нa дpжaвaтa

Американскиот претседател Џо Бајден вчера го потпиша Законот за привремено зголемување на лимитот на задолжување на владата на 28,9 трилиони долари, што овозможува да се зголеми долгот за да може државата да ги плати своите задоцнети обврски и да...

„Ceгa ja мoлимe Русија зa пoмoш“: Трамп co ocтpa kpитикa кoн Бајден зa eнepгeтcкaта kpиза

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп смета дека САД се принудени да преговараат за испорака на нафта со ОПЕК и Русија поради губење на енергетската независност. „За прв пат обезбедивме енергетска независност. Сега тие се вртат кон ОПЕК, Русија и другите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img