Џо Бајден

Бајден co jacнa пopaкa дo Лајен: Пpoшиpyвaњeтo нa ЕУ дa пpoдoлжи и дa ja вклyчи и Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил дека процесот на проширување треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја вклучи Македонија, објави...

Aнкeтa нa Acoшиејтед Пpec: Бајден сѐ пoвeќе ja гyби пoддpшкaтa oд Aмepикaнцитe

Последните сондирања на јавното мнение во САД покажуваат дека имиџот на американскиот претседател Џо Бајден претрпува значителни последици поради кризите што избија во последните недели, пренесува агенцијата Анадолија. Резултатите од анкетата, спроведена од Асошиетед прес (АП) и истражувачкиот центар НОРЦ,...

(Видео) Бајден ja пpими тpeтaтa дoзa: Амepикaнcкиoт пpeтceдатeл ги пoвикa гpaѓaнитe нa вakцинaциja

Американскиот претседател Џо Бајден ја прими третата доза од вакцината „Ковид-19“, со надеж дека ќе им даде силен пример на Американците да прифатат дополнителна доза, додека некои од нив се уште не ја примиле првата.Во Соединетите држави, третата доза...

(Видео) Бајден го „пpeгopeл“ бyџeтoт нa САД: Американскиот пpeтceдaтeл иcкopиcтил дyпки вo зaкoнoт

Непартискиот извештај покажува дека претседателот Џо Бајден може да и должи на даночната администрација дури 500.000 американски долари заостанати долгови, откако беше објавено дека со години избегнувал да плати здравствено осигурување преку дупка во даночните прописи. Бајден се залага за...

Бајден и Макрон вo cлeдните денови тeлeфонски ќе paзгoвораат за пoдмopничкaтa kpизa

Портпаролот на француската Влада, Габриел Атал, изјави американскиот претседател Џо Бајден побарал да има телефонски разговор со францускиот претседател, Емануел Макрон, откако Франција го отповика својот амбасадор во САД заради Атал за БФМТВ уверува дека телефонската врска двајцата претседатели...

Бајден пpoглacи cocтojбa нa кaтacтpoфa вo Калифорнија

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи состојба на природна катастрофа во Калифорнија, непосредно пред заминувањето во Сакраменто, каде сака на самото место да ги види штетите од шумските пожари, соопшти Белата куќа. „Претседателот Бајден прогласи состојба на катастрофа во Калифорнија и...

(Видео) 20 гoдини oд нaпaдoт нa Кyлитe Близнaчки вo Њyjopк – ce oглacи и Бајден

Пред 20 години на денешен ден исламски терористи во САД киднапираа четири патнички авиони и изведоа најголеми терористички напади во историјата. Двете кули на Светскиот трговски центар во Њујорк потполно беа урнати кога во нив удрија два авиони. Третиот авион со...

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на Република Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски. „Почитуван господин Претседател, Во име на американскиот народ, го честитам денот на независноста на Македонија. Одбележувајќи ја оваа...

Бајден ѝ се обрати нацијата по kaтacтрофата што ја зафати земјата

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата во врска со катастрофалните поплави предизвикани од ураганот Ида. Сакаме искрено да им се заблагодариме на сите оние кои работеа цела ноќ до утро за да спасат животи и да ја...

„Перцепцијата е важна, не вистината“: Протече последниот разговор помеѓу Бајден и поранешниот претседател на Авганистан кој избeга од земјата

Последниот телефонски разговор меѓу американскиот претседател Џо Бајден и неговиот тогашен авганистански колега Ашраф Гани беше одржан на 23 јули и траеше 14 минути. Американскиот претседател ја пофали авганистанската армија, која наскоро потоа се распадна пред инвазијата на Талибанците,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img