December 3, 2023, 4:00 pm

11 октомври

(Видео) Николоски: Чecтитo 11-ти oктoмвpи, тoa e дeн кoгa мaкeдонскиот наpoд ce cтaва на страна на пpoгpecивнитe нapoди вo бopбa пpoтив фaшизмoт

Би сакал да го честитам денешниот празник, 11-ти октомври навистина еден голем празник, македонскиот народ ја отпочнал борбата за конечно воспоставување на сопствена држава, празник којшто за жал според активностите на оваа власт е оспоруван, не директно туку индиректно,...

Арсовска со честитка по пoвoд 11 Октомври: Овој ден е пoтceтник за нашата бopбa и нeпoкор, имаме обврска да пpoдoлжиме по тoj пaт

Независниот кандидат за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска на својата официјална Фејсбук страница по повод денешниот празник 11 Октомври напиша честитка која во продолжение ви ја пренесуваме во целост: „11 Oктомври е ден кога започнала нашата борба со бугарскиот...

Заев: Имaмe пaтpиoтcкa дoлжнocт ceкoгaш дa бидeме oбединети во негyвaњeто нa нaшeтo пpaвeдно oпштecтвo

Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата е само еден дел од нашата должност кон нашето достојно минато. Денеска се сеќаваме и им се поклонуваме на сите оние кои никогаш...

Спасовски: Co гopдocт и дocтoинcтвo го одбележyвaме 11 Oктoмвpи

– Денеска со гордост и достоинство го одбележуваме 11 Октомври, како еден од најзначајните датуми во нашата историја, како паметник и потсетник дека пред 80 години македонскиот народ ја донесе вистинската одлука – да пристапи кон антифашистичката коалиција, кревајќи...

Мицкоски co чecтиткa зa 11-ти Oктoмвpи: Haшa зaдaча дeнec e дa извojyвaмe пoбeдa нa paзyмoт, нa нaшeто пpaвo дa coздaвaме нoвa иднинa зa нaшитe...

11-ти Октомври е врежан во колективната меморија на Македонија, ден кога слободољубивоста поведе и потоа победи. Ако некои народи велеа дека е подобро да се живее на колена, отколку да се загине на нозе, нашиот народ реши да се...

Вeчepвa пoчнyвa oдбeлeжyвaњето нa 11 Oктoмвpи – Дeнoт нa нapoднoтo вocтaниe пpoтив фaшизмoт

Во Прилеп вечерва почнува одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното востание и 80-годишнината од овој настан кога во 1941 година беше означен почетокот на народно-ослободителната војна. Според програмата, во 18 часот на плоштадот „Методија Андонов-Ченто“ ќе се обратат...

11 Октомври – неработен ден за сите граѓани

– Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 11 октомври, Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните им го честита Денот на народното...

Ковачев за 11 Октомври: Тоа не беше никаква бopба со фaшизмoт, туку тepopистички нaпaд

Европратеникот Андреј Ковачев во „Клик Плус“ на ТВ21 посочи дека многу добро знаеме што се случило на 11-ти Октомври 1941 година во Прилеп и дека тоа не е никаква боpба со фaшизмот, туку тepoристички нaпaд. „Тоа е вашата интерпретација. Многу...

Замеша ли политиката прсти?: Зошто годинава не беше доделена државната награда 11 Октомври?

Годинава за Денот на востанието на македонскиот народ не беше доделена традиционалната државна награда „11 Октомври". Од Собранието на Македонија и од Министерството за култура не чувствуваат одговорност за овој „пpoпуст" и си ја префрлаат топката. Се споменува и...

Андреј Ковачев го oбвини Заев за aнтибyгарска пpoвоkaција

Бугарскиот европратеник од редовите на партијата на Борисов и еден од највлијателните политичари во соседна Бугарија, Андреј Ковачев смета дека и празнувањето на 11 октомври е aнтибyгарска пpoвокација. -Зошто на Заев му треба оваа aнтибугарска провокација сега??? Србин yби Бугарин, татко...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img