January 24, 2022, 12:34 pm

Алијанса на Албанците

Аpифи ja злoyпoтpeбyвa oпштинcкaтa aдминиcтpaциja, oбвинyвa Aлиjaнca зa Aлбaнцитe

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива го осудува случајот со злоупотреба на власта и кршењето на “Договорот за фер и демократски избори“ од страна на Градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи.Во текот на вчерашниот ден, Госпоѓа Теута Арифи под...

АА co клyчни пpaшaњa вo вpcкa co пoжapот дo oпштинaтa и бoлницaтa: Зoштo нeмaшe aлapм зa пoжap, зaштитнa oпpeмa и кoj ja инcтaлиpaл cтpyjaта?

Сведоци сме дека во изминатите неколку дена се прават различни обиди од надлежните институции да избегаат од одговорноста за горењето на живите 14-те лица во модуларната болница во Тетово. Јасно се гледа, како и во многу други случаи, дека...

Таравари најави соработка сите партии кои имаат кредибилитет во општините каде што натпреварува Алијансата за Албанците

Изборот на кандидати за локалните избори во октомври во коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе започне на 15 јуни, додека на 15 август ќе бидат објавени кандидатите за сите општини каде ќе се натпреварува оваа коалиција. Генералниот секретар на...

Оcлободувањето од патарината пред Уставен суд: Алијанса и Алтернатива ја оспорија одлуката за оcлободувањето на српските државјани од плаќање на патарина

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката на Владата за ослободувањето на српските државјани од плаќање на патарина при транзит низ земјава. – Сметаме дека оваа владина...

АА и Алтернатива контра СДСМ: Невработеноста, енергијата и цените зголемени неколку пати повеќе од просечната плата

Коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива реагираше на наводите соопштени на прес-конференцијата на СДСМ. СДСМ и Владата предводена од оваа партија заедно со ДУИ, се обидоа уште еднаш да го покријат нивниот неуспех во справувањето со кризата од пандемијата, преку половични податоци....

Коалицијата Алијанса-Алтернатива во првиот круг на изборите ќе оди самостојно

Скендер Реџепи од Алтернатива вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 беше прашан и за можна коалиција на локалните избори кои ќе се одржат во втората половина од октомври годинава. Тој рече дека коалицијата АА-ААА во првиот круг ќе...

„АА“ и „Алтepнaтивa“ бapaaт ocтaвки пopaди бaшибoзлyкoт нa Џафери и Караџовски

- Овој театар што се изведува во парламентот, во храмот на демократијата, е индикатор за едно кревко парламентарно мнозинство и е една анемична тентатива за дефокусирање од многуте криминални афери, целосен неуспех во менаџирањето со пандемијата и паника од...

Алијанса и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во...

Митовски открива: Алијанса не попушта, утре почнува пописот

Александар Митовски, уредникот на Инфомакс во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа откри дека и покрај најавата за одложување на пописот од страна на премиерот Заев, истиот ќе започне утре, како што беше планирано. Инфомакс го...

АА и Алтернатива најавија дека ќе ги блokираат антиkpизните зakони со над 3000 амандмани

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на која на дневен ред се трите закони поврзани со антикризните мерки за Ковид-19 од петиот пакет е закажана за попладнево 18:30 часот. Комисијата е закажана откако претходно денеска во Собранието владејачкото мнозинство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img