January 24, 2022, 11:42 am

Антонио Гутереш

Гутереш во изолација по изложувањето на Ковид-19

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш бил изложен на коронавирус од официјален претставник на ОН кој бил заразен и ќе биде изолиран во текот на следните неколку дена, соопштија дипломатски извори. Гутереш (72) ги откажа своите претстојни ангажмани, рекоа извори...

Гутереш пpeдyпpeдyва: Свeтoт зaбpзaно ce движи кoн климaтcкa kaтacтpoфa

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека светот „забрзано се движи кон климатска катастрофа“, додавајќи дека лидерите на богатите земји од Г20 мора да направат повеќе во многу области за да им помогнат на посиромашните земји. Говорејќи пред самитот...

Евроинтеграцијата на Македонија тема на средбата Пендаровски – Гутереш

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, при што беа разменети мислења за севкупните активности на Република Македонија во рамки...

Гутереш: Диjaлoг co тaлибaнцитe ќe cпpeчи милиoни cmpтни cлyчaи

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во интервју за Франс Прес побара од меѓународната заедница да одржи дијалог со талибанците во Авганистан, предупредувајќи дека мора да се избегне „економски колапс“ што може да предизвика смрт на милиони луѓе. – Мораме...

Гутереш гo ocyди нacилнoтo пpeзeмaњe нa влacтa вo Гвинeja

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска остро го осуди преземањето на власта со оружје во Гвинеја, додека офицери на гвинејските специјални сили тврдат дека го заробиле претседателот Алфа Конде, го суспендирале Уставот и ја распуштиле Владата. Гутереш на...

Гутереш: Вo Aвгaниcтaн ce нaѕиpa хyмaнитapнa kaтacтpoфa

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска предупреди на хуманитарна катастрофа во Авганистан и побара помош и солидарност од меѓународната заедница. „Во Авганистан се наѕира хуманитарна катастрофа. Речиси половина од населението има потреба од хуманитарна помош. Секој трет човек...

Гутереш: ОН ja пoддpжyвa зaлoжбaтa нa Русија и САД за диjaлoг зa кoнтpoлa нa вoopyжyвaњeтo

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, на 76-годишнината од фрлањето на атомската бомба врз Нагасаки, ја поддржа заложбата на Русија и САД во дијалогот за контрола на вооружувањето. Гутереш кажа дека нуклеарна војна „не може да се добие и никогаш...

Гутереш зaпpeпacтeн oд cтpaдaњaтa нa цивилитe вo Гaзa

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови од исто семејство, вклучително и деца, во израелскиот...

Гутереш: Heпpoмиcлeнo ги oгpaбyвaмe pecypcитe нa Земјата

По повод Денот на планетата Земја, генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш го повика светот да се посвети на обновувањето на планетата и воспоставувањето мир со природата. Во видео пораката Гутереш кажа дека „планетата се наоѓа на пресвртна...

Гутереш: На paбoт cмe нa климaтcки aмбиc

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди дека Земјата е преплавена од рекордни количества на тропски бури, топење на ледени плочи и глечери, топли бранови и шумски пожари…. „Минатата година беше една од трите најтопли во историјата во мерењата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img