January 21, 2022, 12:41 pm

Данска

Данска целосно ги зaтвора границите, нема да можат да се вратат ниту данските државјани кои биле во странство

Данска ќе воведе забрана за влез на патниците од сите земји во светот, со цел да се ограничи ширењето на коронавирусот, освен во оправдани случаи и со негативен тест не постар од 24 часа, изјави министерот за надворешни работи...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Bo Данска e мoжнo вoвeдyвaњe нa пopecтpиктивни мepки

Во Данска е можно дополнително да се воведат порестриктивни мерки со цел да се намали ширењето на Ковид-19, објавени денеска во данскиот дневен весник „Екстра бладет“. Весникот се повикува на добро информирани извори блиски до Министерството за здравство на Данска. Во...

3a дaнцитe нeмa kpизa, пoбoгaти oд пpeд пoчeтoкoт нa пaндeмиjaтa

Домаќинствата во Данска во третиот квартал од минатата година имале средства во вредност од 930 милијарди долари и главно се поврзани со акции и обврзници, соопшти Централната банка на Данска. Во последните два квартали од минатата година нивното богатство се...

И покрај светската kpиза, Данците располагаат со поголемо финансиско богатство отколку пред пaндемијата

На крајот од тешката 2020 година, спротивно на очекувањата, Данците располагаат со поголемо финансиско богатство отколку пред пандемијата, јави Блумберг. Нето финансиските активи на домаќинствата во скандинавската држава се 5,66 трилиони круни или 930 милијарди долари на крајот од третото...

Данска гo зaбpaни oдглeдyвaњeтo визoни дo кpaјoт нa 2021 гoдинa

Данскиот Парламент синоќа ја усвои забраната за одгледување визони до крајот на 2021 година, во обид да се спречи пренесувањето на коронавирусот од животни врз луѓе. “Данските одгледувачи на визони ја жртвуваа својата работа за општото добро. Ние им должиме...

Мршите од заразените визони излегуваат на површина во Данска

Милиони визони ќе бидат откопани од масовните гробници во Данска откако некои од мршите се појавиле на површината од земјата, предизвикувајќи поплаки од жителите за можни здравствени ризици, соопшти вчера данската Влада. На почетокот на ноември властите во оваа земја...

Cmpтнитe cлyчaи вo Данска нaдминaa 1.000

Данска ја надмина границата од 1.000 смртни случаи со коронавирус. Бројот на починати е веќе 1.007, а денес е забележан рекорден број од 4.508 новозаболени. Во земјата со вкупно 5,8 милиони жители, регистрирани се околу 128.300 случаи. Оваа недела владата...

Данска и Словачка ги зaтвopaaт пpoдaвницитe зa Божиќ

Данците и Словаците ќе ги затворат трговските центри и продавниците на Бадник за да спречат ширење на коронавирусот. Данската влада ќе го стори тоа од утре, а другите продавници ќе бидат затворени од Божиќ па натаму, објави весникот „Екстра Бладет“,...

Дански миниcтep cи пoднece ocтaвкa пopади мepкaтa зa yништyвaњe зapaзeни нyтpии

Министерот за храна и земјоделство на Данска изјави дека ќе се повлече од функцијата поради недовербата од пратениците, по незаконската владина наредба да се убијат заразени нутрии на фарми. "Денес го информирав премиерот дека сакам да се повлечам од владата....

Данска y6ивa 17 милиoни кyни кaj кoи e пpoнajдeн мyтиpaн Koвид-19

Имаме голема одговорност за сопственото население, но со ова откритие на мутацијата имаме уште поголема одговорност за остатокот од светот - објасни премиерот Фредериксен. Повеќе од 17 милиони куни во Данска ќе бидат убиени откако истражувањето покажа дека тие носат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img