January 21, 2022, 1:03 pm

Договор за добрососедство

Бучковски: Нашиот тим интензивно се координира, се обидуваме да бидеме проактивни, да покажеме подготвеност од наша страна

Патоказот треба да биде една од алатките за интензивирање на реализацијата на  Договорот за соработка и пријателство, вели во изјава за ТВ Телма специјалниот пратеник на Владата во разговорите со Бугарија, Владо Бучковски. -Во интензивна комуникација што ја правиме со...

Лазаров: Бугарите си го надградуваат договорот како што ним им одговара

Претседателот на македонско - бугарската Стопанска комора, Кирил Лазаров во емисијата 24 анализа рече дека договорот каде што внатре се опишани општи работи и претставува добар старт за надоградба на било што. Но, самоиницијативно Бугарите си го надградуваат договорот...

Џафери: Решение може да има доколку се надминат спopните точки во историјата, треба да гледаме напред

Ниту еден народ не би прифатил да преговара за тоа што го бара Бугарија, изјави претседателот на Собранието Талат Џафери во вечерашното издание на дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21, додавајќи дека спорните точки со Софија се околу идентитетот...

Милошоски: Со договорот што Заев го потпиша премногу се бараше од Македонија, а од Бугарија се бараше само поддршка за преговори со ЕУ

Вечерва во вестите на телевизија Сител гостуваше Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. При своеото гостување посочи дека договорот со Бугарија носеше повеќе проблеми отколку решенија. Договорот Заев што го потпиша премногу бараше од Македонија, а од Бугарија...

Им текна: Коцарев смета дека МАНУ треба и мора да понуди нaучна и aргументирана анализа на Преспаснкиот и Договорот со Бугарија

МАНУ треба и мора да понуди научна и аргументирана анализа, водејќи сметка за достоинството на сите, вклучувајќи ги и Македонците, рече во вечерашното интервју во емисијата „Што не е јасно“ претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев. Потреба за научна и објективна...

(Видео) Ова што го прави Зоран Заев, овие договори, се многу полоши и од Букурешт

Ова тектонско поместување и реакција внатре во македонското национално ткиво што се случува на дневна основа е многу полошо од Букурешт. Ова што Заев и го прави на земјата е Ова се историски денови за Македонија, кога се соочуваме...

(Видео) Палевски: Од 44та наваму Македонија не била вака нападната од сите соседи

Последниве неколку години во Македонија се случуваат значајни промени во повеќе сфери кои директно навлегуваат во суштината на постоењето на македонскиот народ, неговата историја, култура и јазик. Македонија потпиша договори со соседните држави, кои ја ставаат земјата во една...

Пендаровски: Деклaрацијата на бугарското собрание и мемopандумот до ЕУ се резултат на Договорот за добрососедство

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за Дојче Веле. Тој оценува...

Единствено што произлезе од Договор за „добрососедство“ е зголемување на aнимозитетот меѓу Македонците и Бугарите

Не е потребен никаков Договор за добрососедство за „секој да си ги слави своите херои како што сака и мисли“. За тоа е потребно елементарно воспитување и поимање на човековите права. Ако тоа (секој да си слави како што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img