January 17, 2022, 4:36 am

Европско првенство

(Видео) Роналдо со најголемото пpoмашување до сега

Португалија може да жали затоа што во првото полувреме не постигна гол, а можеби најголемото промашување досега на Еуро 2020 го имаше најголемата ѕвезда Кристијано Роналдо, кој го префрли цел гол од само пет метри. how on earth did ronaldo...

Според правилникот Арнаутовиќ може да зaработи kaзнa од десет натпревари

Европската куќа на фудбалот отвори дисциплинска постапка на барање на Фудбалската федерација на Македонија, која вчера изрази остра осуда на инцидентот и побара максимална казна за австрискиот репрзентативец. Вербалниот инцидент се случи во 89. минута од натпреварот непосредно откако Арнаутовиќ...

„Тоа ќе биде голем удap за нас“: Австрија зaгрижена поради можна cyспензија за Арнаутовиќ

Австриската фудбалска федерација засега тврди дека дисциплинската постапка на УЕФА за Марко Арнаутовиќ е вообичаена процедура поради дописот од македонска страна, но никој не може да сокрие дека во австрискиот табор постои загриженост од евентуална суспензија. Искусниот напаѓач има квалитети...

Алиоски: Oвoj нaтпpeвap e кaкo финaлe зa нac

Македонската фудбалска репрезентација в четврток (17 јуни) ќе го игра вториот натпревар на Европското првенство, противник е Украина. Езѓан Алиоски на денешниот брифинг со новинарите зборуваше за очекувањата од овој дуел. – Горди сме на натпреварот што го одигравме против...

Ципрас: Cитe зeмји и кoмeнтaтopи нa Евpoпcкoтo ќe вeлea „Македонија“ aкo нe бeшe Пpecпaнcкиoт дoгoвop

Поранешниот премиер на Грција и еден од потписницитена Преспанскиот договор, Алексис Ципрас, по повод реакциите на неговата земја на коментаторите на македонскиот јавен сервис, кои ја нарекуваат земјата без додадотокот Северна, за грчки „Скај“, вели дека да не бил договорот,...

Македонија прими уште еден гол, 3:1 за Австрија

Уште еден гол за австриската репрезентација пред крајот на натпреварот. Арнаутович го постигна и третиот гол за Австрија. Во првото полувреме Австријците поведоа со гол преку Стефан Лајнер во 18 минута, но капитенот Горан Пандев изедначи десет минути подоцна. Австрија...

Уште еден гoл за Австрија

Австрија успеа да поведе со 2:1 во 77 минута од натпреварот. Стрелец на голот беше Грегорич. Во првото полувреме Австријците поведоа со гол преку Стефан Лајнер во 18 минута, но капитенот Горан Пандев изедначи десет минути подоцна.

Жолти kaртони за Трајковски и Алиоски

Александар Трајковски при крајот на првото полувреме стана првиот македонски фудбалер кој доби жолт картон на ова Европско првенство. На почетокот од второто полувреме, жолт картон доби и Алиоски. Македонија замина на полувреме со нерешен резултат 1:1.

(Фото+видео) Македонија го даде првиот гол

Македонија го даде првиот гол во 28мата минута. Голот го постигна капитенот Горан Пандев. Моменталниот резултат е 1:1. Македонија за прв пат учествува на Европското првенство во фудбал. Стартниот состав кој ќе го отвори дуелот помеѓу Македонија и Австрија на Европското...

(Фото) Националната арена во црвено: Се развеаја македонски знамиња за поддршка на нашите херои

Започна натпреварот помеѓу Македонија и Австрија на Европското фудбалско првенство во Букурешт. Ова е прв настап на Македонија на Европскиот шампионат.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img