January 17, 2022, 6:07 pm

здравје

Познатиот доктор Фил ни ја открива тајната за витка линија со диетата 20/20

Д-р Фил Мекгроу, попознат како д-р Фил, ја објави книгата: „Диета 20/20: Претворете ја визијата за губење килограми во реалност“. Со оваа книга, тој се обиде да им помогне на луѓето кои се борат со вишокот килограми да ја...

Истражување – намалување на количеството шеќер во продуктите може да спаси животи

Јаглехидратите претставуваат нераздвоив дел од нашата исхрана. Тие се еден од трите основни макронутриенти и се наоѓаат во речиси сите намирници кои ги внесуваме. Тие го снабдуваат телото со потребната енергија (прости јаглехидрати – шеќери и сложени јаглехидрати –...

Британците со нов пронајдок: Лек за холестерол кој би можел да спаси илјадници животи

Националната здравствена служба (НХС), здравствениот систем на велика Британија, тестира нов лек за намалување на холестеролот во крвта, наречен „Инклисиран“, чија цел е да се спречи смртност од кардиоваскуларни болести кај британското население. Речиси половина од возрасната популација во Велика...

Брусницата како извор на здравје: Лек за многу инфекции

За време на бројни тестови, се откри дека брусницата е многу корисна во третманот на инфекции на уринарниот тракт. Научните студии покажаа дека сокот од брусница е исклучително ефикасен лек против бактеријата Ешерихија коли и дека го намалува ризикот од...

Пливањето го зајакнува мозокот – никој не знае зошто е подобро од другите физички активности

Не е тајна дека аеробните вежби можат да помогнат да се избегнат некои од оштетувањата на стареењето. Но, сѐ поголем број истражувања сугерираат дека пливањето може да обезбеди уникатен поттик за здравјето на мозокот. Голем број истражувања покажале дека редовното...

Сигурни знаци дека сте под стрес и ви треба одмор

Секојдневниот стрес доведува до ментална и физичка исцрпеност. Постојат знаци што јасно укажуваат дека итно ви треба пауза од сѐ. Колегите ве прашуваат дали сте добро Другите луѓе веројатно пред вас забележуваат дека сте под стрес, раздразливи или нервозни. Ако колегите...

Др. Емир Солаковиќ: Жената мора да го јаде ова за да биде здрава и слаба

Жената мора да го јаде ова секое утро за да биде здрава и слаба, појадок кој не се заменува со ниедна друга храна, а подоцна организмот ќе ви биде благодарен. Кардиоваскуларниот хирург д-р Емир Солаковиќ привлекува внимание со своите изјави...

Cпacyвa живoти, a нe чини ништo: Пpиpoднo и пoтпoлнo бecплaтнo cpeдcтвo зa jaкнeњe нa имyнитeтoт

Водата е основна компонента на животот на Земјата. Речиси 70% од површината на нашата планета е покриена со водена мантија, која главно се состои од солена океанска вода. Само мал дел од тоа, само 1%, припаѓа на водата за пиење,...

Лeкapитe пpeдyпpeдyвaaт: Дoкoлкy имaтe вaкoв пpитиcoк вeднaш рeaгиpajтe

Кардиологот Матс Халдин од Шведска посочи сериозни болести и состојби што се јавуваат како последица на хипертензија, меѓу кои се мозочен удар, срцев удар, срцева слабост и деменција. Тој исто така посочи дека ако горниот притисок е помеѓу 140 и...

Со овој едноставен трик можете да го проверите вашето здравје

Ако сте забележале дека ноктите од вашите нозе започнале да ја менуваат бојата, доколку се многу бледи и сини, ако пожолтеле или почнале да поцрнуваат, тогаш најдобро би било да не чекате и да посетите лекар. БЛЕДИ НОКТИ. Исто како...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img