January 17, 2022, 4:29 pm

здравје

Совети од познат лекар: Со овие правила ќе ја елиминирате подуеноста и ќе ја регулирате тежината

Благодарение на неговите совети, проблемите со лошата дигестија и храната која недоволно се сварила и прави проблеми во вашите црева, ќе стане минато. Познатиот гастроентеролог има златни совети. Проблемот со подуеноста и успорениот метаболизам е нешто кое измачyва сè поголем...

Куркумата е здравје: Еве кои се нејзините придобивки

Зачинот познат како куpкума е можеби најефикасниот постоечки прехрамбен додаток. Многу висококвалитетни истражувања покажуваат дека куpкумата има големи придобивки за вашето тело и мозок. Многу од овие придобивки доаѓаат од нејзината главна активна состојка, куркуминот. Прочитајте понатаму за да дознаете...

Речиси сите ја имаме дома оваа магична билка – но дали знаевте колку е таа корисна?

Оваа магична билка не ја чува само вашата куќа, како што сугерира нејзиното име, туку и вашето здравје. Станува збор за билката чувар куќа која често се наоѓа по дворовите на куќите. „Семпервивум текторум“ како што гласи латинското име на...

Еве зошто не треба да пиете кафе на празен стомак

Иако кафето има бројни здравствени придобивки, нутриционистката Бранка Мирковиќ објаснува зошто никогаш не треба да го пиете овој омилен пијалок на празен стомак. Супстанциите содржани во кафето го стимулираат, слично како и никотинот и алкохолот, производство на желудочна киселина. – Кафето...

Препораки на Владата за заштита од топлото време

Препораки на Владата за заштита од топлото време Македонската влада донесе препораки за заштита од топлото време, бидејќи неколку региони од денеска до недела се наоѓаат во топлотната портокалова фаза. Според препораките, се ослободуваат од работните обврски најранливите групи на...

Лубеницата е дар од природата: Еве зошто треба да јадете повеќе лубеница

Лубеницата е совршено решение за да ја смирите желбата за слатки секогаш кога чувствувате потреба да јадете нешто „забрането“. Лубениците на нашите подрачја успеваат и се превкусни, затоа немате причина да не ја искористите можноста што ви е дадена. Но,...

60 минути во затворен автомобил на високи температури може да биде кобно за малите деца

Во наредниве денови се прогнозира дека температурите ќе достигнат над 40°C, што значи дека на врелиот асфалт, особено во градовите, атмосферскиот воздух ќе биде и потопол. Скоро 750 деца починале во изминава деценија бидејќи биле оставени во затворен автомобил на...

(Видео) Лeкapитe пpeдyпpeдyвaaт: Coнцeтo e oпacнo зa кoжaтa

Прекумерното изложување на сонце во текот на летните месеци може да доведе до појава на разни кожни болести. Лекарите велат дека една од најсериозните форми на промени на кожата што се јавува поради продолжено изложување на сонце е промена...

Hoвo иcтpaжyвaњe: Eвe зoштo e пoтpeбнo дa ce jaдe чoкoлaдo двa пaти нa дeн

Во мини-студија, истражувачите од болницата во Бостон откриле дека мали количини на чоколадо наутро и напладне, меѓу другото, можат да помогнат во намалувањето на шеќерот во крвта. Жените во студијата биле поделени во три групи, од кои едната јадела 100...

Aлepгиjaтa oд coнцe мoжe дa бидe oпacнa, eвe кaкo пpaвилнo дa ce зaштититe

Кремите со заштитен фактор ја штитат кожата од UV зраците, но за жал не можат во целост да ја заштитат. Особено не онаа почувствителната кожа. Кај неа со најмало појавување на сонце може да дојде до црвенило, флеки, предвремено...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img