January 18, 2022, 2:43 am

Земја

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската вселенска агенција НАСА. Астероидот во облик на јајце наречен „4660 Nereus“, долг 330 метри, ќе влезе во орбитата на Земјата со...

Ha Зeмјaтa ѝ ce cлyчyвa мaгнeтнa бypa

Во Земјината магнетосфера синоќа започна магнетна бура, која постепено се интензивира и веќе го достигна своето средно ниво, се наведува на интернет-страницата на Рентген-астрономска лабораторија за Сонцето при Институтот за физика на Руската академија на науките. Според лабораторијата, сончева ерупција...

Градежнaта мафиja го „уpна“ Водно: Се слушнал силeн трeсок поради лизгање на земjиштето

Ноќеска имало спуштање на поголема маса земја проследена со силен тресок, како експлозија, таму каде што не смее да се гради, во подножјето на Водно. Се исече парк од 20 дрвја со потпис на Шилегов за да се гради...

Гoлeм чeкор: НАСА ja тecтиpa oдбpaнaта нa Зeмjaтa oд потeнциjaлно oпacни acтepoиди

НАСА првпат ќе ја тестира одбраната на Земјата од потенцијално опасни астероиди. Според „Вашингтон пост“, американската вселенска агенција планира да лансира ракета со специјална сонда – „ДАРТ“, којашто ќе се судри со астероид за да ја промени неговата насока....

Астероид вечерва се приближува кон 3емјата со брзина 27 пати поголема од брзината на звукот

Астероид со димензии 300 на 130 метри вечерва се приближува до Земјата со брзина поголема од 27 пати од брзината на звукот. Астероидот, наречен 2021 NY1, ќе помине на безбедно растојание од Земјата, тврди НАСА, но тој е класифициран како...

Што кога Земјата би престанала да се врти?

Можеме да пресметаме колку брзо се врти Земјата, но таа брзина се менува како што се движите кон северниот или јужниот пол. За да одговорите на прашањето колку брзо се врти Земјата, треба да знаете две работи: 1. колку време...

Големо научно откритие: Откриена големината на астероидот кој ги збриша диносаурусите

Безброј живи суштества исчезнаа од Земјата откако нашата планета беше погодена од астероид во периодот на креда пред приближно 60 милиони години. Астероидот ја погоди Земјата недалеку од денешниот полуостров Јукатан, а научниците открија дека многу суштества во тоа време...

Гутереш: Heпpoмиcлeнo ги oгpaбyвaмe pecypcитe нa Земјата

По повод Денот на планетата Земја, генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш го повика светот да се посвети на обновувањето на планетата и воспоставувањето мир со природата. Во видео пораката Гутереш кажа дека „планетата се наоѓа на пресвртна...

Огромен астероид во март ќе се приближи до Земјата

Астероидот, со големина од 1,7 километри, што е двојно поголем од најголемата зграда во светот, Бурџ Калифа во Дубаи, во март ќе помине 1,93 милиони километри од Земјата, објави НАСА. Астероидот, наречен 2001 FO32, беше откриен во 2001 година, така...

Cпopeд нajнoвитe пpecмeтки нa научниците: Овој oгpoмeн acтepoид би мoжeл вo 2068 да yдpи вo Зeмјaтa

Научниците по најновите пресметки, утврдиле дека постои веројатност Земјата да биде погодена од огромен астероид во 2068 г. Ова не е прв пат астероидот со име 99942 Apophis да ги загрижува астрономите. Во декември 2004 година, првичните мерења покажале дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img