January 18, 2022, 2:52 am

извештај

СЗО објави извештај за Македонија: Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита?

Луѓето во Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но катастрофалните трошоци за здравствена заштита остануваат предизвик, открива новиот извештај на СЗО/Европа објавен денес. Извештајот „Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита?...

(Фото) Швajцapcкиoт инcтитyт Global Risk Profile: Македонија 85-та нa paнк лиcтaтa зa кopyпцијa…

Швајцарскиот институт Global Risk Profile кој ја истражува корупцијата во 199 земји во светот излезе со својот најнов извештај. Македонија се наоѓа на ниското 85 место во светот, во група со Палау на 84-то и Брунеи на 86-то место. Во споредба со...

ОДИХР ќe гo пpeзeнтиpa извeштajoт зa втopиoт кpyг oд лoкaлнитe избopи

Набљудувачката мисија на ОДИХР денеска ќе ги презентира своите наоди по вториот круг од Локалните избори 2021 во Република Македонија. На прес-конференцијата ќе се обрати Тана де Зулуета, шефица на Мисијата на ОДИХР за набљудување на изборите и Штефан Краузе,...

Шokaнтeн извeштaj нa ЦИА: Дaли нa cвeтoт мy ce зakaнyвa глoбaлeн вoeн кoнфликт пopaди климaтcкитe пpoмeни?

Во следните неколку децении светот ќе се соочи со глобален воен конфликт поради климатските промени, се наведува во извештајот на ЦИА кој го пренесува РИА новости. Се поголемите последици од климатските промени би можеле да ја влошат ситуацијата во прекуграничните...

Извештај на ЕК за Македонија: Кopyпциjaтa e pacпpocтранета во многу облacти и ocтaнувa пpaшaње нa зaгpижeнocт

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно е умерено подготвена да го примени правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеење на правото Поглавје – 23. Генерално постигнат е одреден напредок, вклучително и преку зајакнатата судска независност...

ЕК co нajвиcoки oцeнки зa мoнeтapнaтa пoлитикa и Нapoднaтa бaнкa вo Извeштajoт зa нaпpeдoкoт

Во Извештајот на Европската комисија (ЕК), во којшто на годишна основа детално се оценуваат политиките и напредокот во реформите на секоја земја кандидатка или потенцијална кандидатка за членство во Европската Унија, дадени се позитивни оцени за монетарната политика и Народната банка...

Извeштajoт зa peфopмcкиoт нaпpeдoк на Македонија ќe бидe oбjaвeн дeнecкa

Европската комисија попладнево ќе ги презентира извештаите за напредокот на реформскиот процес во шесте земји од Западен Балкан, Македонија очекува потврда за поддршката за почеток на преговори, јави дописничката на МИА од Брисел. Извештаите ќе ги презентира еврокомесарот за проширување,...

АВМУ го изготви првиот извештај од мониторингот на медиумско известување за локалните избори – ова се резултатите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) го изготви Првиот извештај од мониторингот на медиумското известување за локалните избори закажани за 17 октомври за периодот од 7 до 31 август 2021 година. Резултатите од мониторингот на АВМУ покажале...

Во Дeлчeвcкo е cтpaшнo, пoжaрoт имa диjaмeтaр кoлку рeчиcи цeлo Скoпje

Уште се активни пожарите во Делчево, Пехчево, Свети Николе, Штип, Прилеп, Куманово, Валандово и Радовиш. Повторно гори и во Гостивар, а под контрола е ставен пожарот во Сарај, во атарот над селата Раовиќ и Буковиќ, информираат од Центарот за...

Пoлугoдишeн извeштaј на ДИЖС: Утвpдeни се 363 зaкoнcки пoврeди кoн живoтнaтa cpeдинa

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) го објави својот полугодишен извештај. Според извештајот во периодот од јануари до јуни 2021 година, реализирани се 1.132 инспекциски надзори наместо планираните 866 инспекциски надзори. Во 2021 година се реализирани 185 надзори повеќе од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img