January 27, 2022, 8:42 am

ИЛИРИДА

Заев: Партии кои се залагаат за Илиридa не можат да добијат ни претседател на месен одбор, а не советник или градоначалник на избори

Претседателот на Владата Зоран Заев во интервју за агенцијата „Танјуг" нагласува дека секогаш кога ќе затаи Европа, кога не го испорачува тоа што го ветила, се појавуваат националистички, етноцентристички проекти на Балканот и дека тоа било и во минатото...

Заев: Нон-пејпери и проекти како „Илирида“ се појавуваат бидејќи Европа затajyва во регионот

Феноменот на „нон-пејперите“ и сега овој проект за „Илирида“ кој повторно се иницира, се промотори на националистичките политики во регионот, и не само во регионот, кога затајува Европа, оцени премиерот Заев во интервју за ТВ Клан Македонија. – Тоа е...

Ekcтремното движење „Илирида“ сака да формира партија во Македонија

Од Движењето „Илирида“, како што јави КланМ, велат дека веќе се прават последните подготовки за ова движење да биде регистрирано како политичка партија за учество на изборите. Доколку победат на изборите, како што велат, ќе го формираат Парламентот на...

ДВИЖЕЊЕ ЗА ИЛИРИДА СО ЗАКАНА: Или донесете го Законот за албански јазик, или федерализација!

Движењето за Илирида во соопштение за медиумите повика да не се губи време и да се изгласа Законот за албански јазик. Според нив, ако се заобиколи ова основно право на Албанците, тогаш опцијата за федерализација е неизбежна. “Во неодамнешното минато,...

ЗАЕВ ПОЧНА СО ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА: Македонија пред распад

-Не ме викај ФИРОМ, викај ме Илирида, гласи порака на огромниот транспарент кој денеска во Тетово го развеаја поддржувачите на Заев. По нелегалниот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, Зоран Заев и СДСМ започнуваат со спроведување на Тиранската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img