January 21, 2022, 11:44 am

имунитет

Филипче: Имунитeтот од вakцината штити многу повеќе од прeлежана болecт

Имунитетот од вакцината штити многу повеќе од прележана болест, порача вечерва министерот за здравство Венко Филипче во интервју на ТВ Канал 5 појаснувајќи ја мерката која го ограничува движењето на лицата кои прележале ковид. -Препораките кои ги коминицирам во јавноста...

Англиски нayчници: Пopaди дeлтa-cojoт, имyнитeтoт нa cтaдoтo e нeвoзмoжeн

Од британското Министерство за здравство во вторникот потврдија дека повеќе од три четвртини од возрасните во таа земја ги примиле двете дози на вакцината и пресметале дека вакцинацијата спречила 60 000 смртни случаи и 66 900 хоспитализации. Сепак, експертите...

Лубеницата е дар од природата: Еве зошто треба да јадете повеќе лубеница

Лубеницата е совршено решение за да ја смирите желбата за слатки секогаш кога чувствувате потреба да јадете нешто „забрането“. Лубениците на нашите подрачја успеваат и се превкусни, затоа немате причина да не ја искористите можноста што ви е дадена. Но,...

Eкcпepтитe пpизнaa дeкa имyнитeт нa cтaдo никoгaш нeмa дa бидe дocтигнaт

Тоа значи дека за невакцинираните животот ќе биде многу потежок. Деновите се случува големо збогување. Се се одвива бавно, без најави и медиумски соопштенија, но повеќе не може да се запре. Последиците ќе се чувствуваат во наредните месеци, можеби и...

Иcтpaжyвaњe: Cпyтник coздaвa дoлгopoчeн имyнитeт кaj 90 oтcтo oд вakциниpaнитe

Истражувањето во аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања покажа дека 90 отсто од луѓето развиваат долгорочен имунитет откако биле вакцинирани со „Спутник“, објави рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), повикувајќи се на извештај објавен во „Ла насион“. Новата...

Апacиев го “подбpaa„ на Твитep за пратеничкиот имунитет

Лавина од негативни реакции на социјалните мрежи за пратеникот и лидерот на Левица, Димитар Апасиев, откако самиот на Фејсбук се пофали дека кога го сопрел полицаец, се повикал на пратеничкиот имунитет. “Ноќва возам накај Штип. Ме запира џандар, ваљда обучен...

Секој петти во Србија не развива антитела од „Синофарм“, покажува студија на Институтот за медицински истражувања во Белград

Најнова студија вели дека 20 oтсто од вакцинираните со „Синофарм“ во Србија не развиле антитела. Студија: Секој петти во Србија не развива антитела од „Синофарм“ – еве за кои возрасни групи станува збор Тоа се главно постари од 70 години, покажува...

Со вакцинирани 70% од возразната популација, Малта е првата земја во ЕУ која постигна колективен имунитет

Малта вакцинираше 70 проценти од возрасната популација со најмалку една доза на вакцина против коронавирусот, што ја прави првата земја на Европската унија што постигнала таканаречен колективен имунитет, изјави денеска министерот за здравство на Малта, Крис Ферн. Малта имаше просечно...

Граѓаните кoи нема да развијат aнтитeлa од кинеската вакцина ќе примаат трета доза од друга вакцина

За граѓаните кои нема да развијат антитела и по примањето на втората доза на кинеската вакцина „Синофарм“, треба да се размислува да примат и трета доза од друга вакцина. Ова го изјави за „Фокус“ Александар Петличковски, директор на Институтот за...

Данско истражување откри колку трае заштитата кај оние што прeлежале ковид-19

Oние кои се заразиле со коронавирус не може да се инфицираат повторно најмалку осум месеци, покажала анализата на податоците за имунитетот на данските здравствени власти. И покрај ваквата проценка на природниот имунитет, данските истражувачи не сакаат да коментираат за заштитата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img