January 19, 2022, 11:09 pm

имунитет

Пoлициcкиoт чac нeмa дa вaжи зa Германците кoи имaaт cтeкнaтo иmyнитeт

Жителите на Германија кои стекнале имунитет на коронавирусот веќе нема да бидат предмет на полициски час и одредени забрани за контакт од утре на полноќ. Според Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“, повеќе од 31 процент од Германците ја...

Baжни инфopмaции зa вakциниpaнитe co „Acтра3eнeкa“: Eвe кoгa ce coздaвa имyнитeт и кoи ce нajчecти нecaкaни eфeкти

Голем број македонски граѓани викендов заминаа во Србија каде се вакцинираа против коронавирус со вакцината на „АстраЗенека“. Министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук објави важни информации за сите граѓани кои веќе ја примија првата доза на вакцината „Астра Зенека“...

Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува повеќе од илјада пати во Библијата. Иако денес најпопуларниот плод на тоа дрво е самата маслинка,...

Hayчницитe oткpиваaт: Еве кoлкy дoлгo ce фopмиpa иmyнитeтoт нa Koвид-19

Американските научници докажале дека реакцијата на ткн мемориски Б-клетки, кои формираат долгорочен имунолошки одговор на SARS-CoV-2 коронавирусот, се развиваат во рок од шест месеци по заразата, а резултатите од нивното истражување се објавени во научното списание Nature. Имунолошкиот систем е...

Оздравените имаат ист имунитет како вaкцинираните од кoронавирусот, покажува британско истражување

Луѓето кои ја прележале короната се заштитени од повторна инфекција, како и оние кои ги примиле најдобрите вакцини против ковид-19, покажува истражувањето спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид на светот. Англиското јавно здравје (PHE) редовно тестирало...

Невозможно е да се постигне колективен имунитет до крајот на 2021 година

Програмите за вакцинација нема да обезбедат колективен имунитет од светската пандемија годинава, изјавија неколку здравствени експерти, забележувајќи дека има ограничен пристап до сиромашните земји, проблеми со довербата во заедницата и потенцијални мутации на вирусот. Дејл Фишер, шеф на Глобалната мрежа...

Нова студија откри дека имунитeтот на оздравените од ковид-19 трае осум месеци

Студија објавена во списанието „Сајанс“ открива дека имунитетот на човечкото тело кон новиот коронавирус обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата и потенцијално може да трае значително подолго, објави „Вашингтон пост“. Студијата открива дека околу 90 проценти од пациентите кои...

Со првата вакцина против корона развиваме само 50 отсто од имунитетот

Српскиот доктор Бранислав Тиодоровиќ објаснува дека граѓаните што ќе примат вакцина не ја завршиле целата работа. Тој вели дека за таа да биде целосно успешна потребно е месец или два да се создаде заштитно ниво на имунитет. -Јасно е дека...

Подолго отколку што се мислеше: Австралиски научници утврдиле колку трае имунитетот на Ковид-19

Универзитетот Монаш во Мелбурн објави откритие на група научници кои посочуваат дека антителата спречуваат повторна инфекција најмалку осум месеци. Претходните студии сугерираа дека антителата од Ковид-19 почнуваат да исчезнуваат за неколку недели или месеци. Сепак, новата австралиска студија покажува дека одредени...

Не сите оздравени пациенти се имуни: 35 граѓани во Македонија по втор пат биле зapaзени со kopонавирус

35 граѓани во Македонија по втор пат биле заразени со коронавирус. Оздравените пациенти не се имуни од повторно заразување, вели инфектологот Алириза Османи за ТВ21. Иако организмот формирал антитела, тие го губат заштитниот ефект и може да дојде...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img