January 28, 2022, 1:32 pm

Ковид19

ПРВО ГОЛЕМО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА

Министерството за здравство ја објави првата голема анализа за процена на ефективност на КОВИД-19 вакцините за спречување на тешка форма на болеста, хоспитализација и смрт на македонската популација. Во првична сеопфатна анализа на ефективноста на КОВИД-19 вакцините во спречување хоспитализација...

Ова се симптомите на новиот сој на Ковид-19 кој за прв пат беше пронајден во Јужна Африка

Д-р Анџелик Коици, првата докторка во Јужна Африка која ги предупреди властите за пациентите со новата варијанта на коронавирусот – омикрон, изјави за британски „Телеграф“ дека симптомите на новиот вид се необични, но благи. Д-р Коици истакнала дека првпат забележала...

По трeтaтa дoза ќе се пoстигне дoживoтен имунитeт?

Третата засилувачка доза на вакцина против коронавирус најверојатно ќе трае со години, се надеваат научниците. Тие објаснуваат дека кога вакцината ќе донесе уште една рунда антиген во телото, ќе ги активира мемориските Б-клетки и ќе им овозможи да произведат подобрени,...

По сaмo двa дeна од пoчeтокoт на шкoлcкатa гoдинa во Флoридa – нaд 500 учeници зaрaзeни од кoрoнaвируc

Само два дена по почетокот на учебната година, речиси 500 ученици во округот Палм Бич, на Флорида се ставени во карантин поради Ковид-19. Ваквата бројка на новозаболени меѓу учениците доаѓа во момент кога гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, даде извршна...

Се приклучи и Битола – најaвeн прoтеcт прoтив кoрoна прoпуcниците

Преку социјалната мрежа Фејсбук за утре е најавен протест и во Битола од 19 часот на плоштадот „Магнолија“. Во објавата за мирниот протест се вели дека доста беше одржување некаков си “мир” со духот на млакоста, доста беше рамнодушност која...

Тeтoво, Гoстивaр, Кичевo и Куманoво со најмногу нови случаи на корoнавируc

Зголемување на бројот на новодијагнностицирани и на хоспитализирани пациенти има посебно во неколку градови како што се Тетово, Гостивар, Кичево, Куманово… „Тука се исполнуваат инфективните одделенија, дел од пациентите се префрлаат во Скопје. Инфективната клиника е пополнета со овие пациенти,...

Од 23 август нема влез во Словенија без исполнети ПЦТ барања

Словенечката влада објави дека од 23 август патниците во транзит ќе треба да покажат доказ дека се вакцинирани против Ковид-19, доказ дека прележале или негативен тест . „Од 23 август, транзитот низ Словенија веќе нема да биде возможен без исполнување...

(Видео) Филипче: Болниците се полнат со пациенти болни од коронавирус

Бројот на ново дијагностицирани случаи на болни од ковид 19 во последните неколку дена забрзано расте, изјави денеска министерот за здравство, Внко Филипче. Според него најкритично е во Тетово, Гостивар, Куманово и Кичево, каде што инфективните одделенија се полнат....

Жена се преправала дека била докторка и работела осум месеци во болница во Сиднеј за време на пандемија

27 годишна жена од Сиднеј, Австралија наводно се преправала дека е докторка и осум месеци работела во голема болница во градот за време на пандемијата. Портпаролот на болницата рекол дека во понеделникот ја разоткриле жената која не била регистрирана...

1914 година: Кој не се вакцинира, не добива леб

Корона вирусот го подели светот на вакцинирани и невакцинирани граѓани, а како времето одминува државите се повеќе воведуваат рестрикции во слободата на движењето на тие што не се имунизирани. Дека историјата се повторува, потврдува исечок од весник од далечна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img