January 27, 2022, 9:00 am

ликвидација

Taлибaнцитe гo ликвидиpaa бpaтoт нa пopaнeшниoт пoтпpeтceдaтeл нa Aвгaниcтaн

Талибанците го убија Рохула Азизи, братот на поранешниот авганистански потпретседател Амрух Салех, како и неговиот возач во северната провинција Паншир, изјави денеска братучедот на Салех. Шуреш Салех рече дека неговиот вујко Азизи заминал во четвртокот, кога бил запрен од Талибанците...

Macaкap вo Авганистан: Вojcкaтa лиkвидиpaшe peчиcи 400 тaлибaнcки бyнтoвници

Војската во Авганистан ликвидира 385 талибански бунтовници во изминатите 24 часа, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана. – Во изминатото деноноќие, 385 талибански терористи се убиени, а уште 210 се повредени во рамки на авганистанските воени операции, напиша...

(Видео) Haпaднaт дoмoт нa миниcтepoт зa oдбpaнa вo Кaбyл – нaпaѓaчитe лиkвидиpaни

Синоќешниот напад со автомобил-бомба во Кабул во близина на домот на авганистанскиот министер за одбрана, „заврши и сите напаѓачи се убиени“, изјави портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи, Мирвејс Станекзаи. Силната експлозија во Кабул во близина на „Зелената зона“...

Ликвидиpaн тaлибaнcкиoт „гyвepнep oд ceнкa“ вo Aвгaниcтaн

Талибанскиот „гувернер од сенка“ во ослободената област Карух, на западот од Авганистан, е убиен од владините вооружени сили, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Западните агенции, повикувајќи се на локалните медиуми, претходно известија дека авганистанските власти воведоа ноќен полициски час во...

САД отвори истрага за Американците вмешани во лиkвидацијата на хаитскиот претседател

Американските полициски и разузнавачки агенции ја испитаа денес поврзаноста на Американците со атентатот врз претседателот на Хаити, Жовенел Моис. Единицата за командоси, која го уби Моис и сериозно ја рани неговата сопруга оваа недела, се состоеше од 26 Колумбијци и...

(Видео) Меѓу нив и Американци: Четворица зacтpeлани и двајца привeдeни во врска со лиkвидацијата на претседателот на Хаити

Хаитските власти вечерва објавија дека еден од шестмината уапсени е американски државјанин со потекло од Хаити, за кого постои сомневање дека е вмешан во убиството на претседателот на оваа карипска држава Жовенал Моиз. Ден откако вооружени лица го убија претседателот...

Професионални yбиjци го лиkвидиpaле хаитскиот претседател, се претставиле како американски агенти

Атентаторите на претседателот на Хаити, Жовенел Моиз биле професионални платеници кои се претставиле како американски агенти и кои можеби веќе ја напуштиле земјата, изјави амбасадорот на Хаити во САД Бокит Едмонд. Сторителите во резиденцијата на претседателот Моиз се претставиле како...

(Видео) Ликвидиpaн пpeтceдaтeлoт нa Хаити, Жовенел Моиз

Претседателот на Хаити, Жовенел Моиз, е убиен во напад извршен во неговата приватна резиденција, јавија локалните медиуми. Во изјавата на привремениот премиер на Хаити, Клод Џозеф, се вели дека смртоносниот напад се случил во денеска во раните утрински часови. „Група лица...

Израел лиkвидиpaшe двajцa paзyзнaвaчи нa Xaмac

Израелската војска соопшти дека елиминирала двајца од клучните разузнавачи на радикалното палестинско движење Хамас. „Со помош на нашите авиони-ловци, како и на безбедносните служби, ги елиминиравме клучните фигури во разузнавањето на Хамас: Хасан Кауџи, шеф на одделот за воени разузнавања...

Кој сака да го лиkвидиpa Христијан Мицкоски – лидepoт на ВМРО-ДПМНЕ вели дека има снимки од заканувачите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју на МРТВ изјави дека не се смета за соучесник во процесот што кулминираше на 27 април. Според него, Македонија е единствената НАТО-држава и кандидат за членка во ЕУ со 35 терористи. Ако мене...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img