January 21, 2022, 11:53 am

Марија Захарова

Захарова: Москва очекува САД да ја обликуваат дипломатијата кон Русија

Портпаролката на Министерството за надворешни работи потсети дека досега имало само телефонски разговори меѓу претседателите на двете земји и меѓу врвните дипломати. Москва очекува дека администрацијата на САД предводена од Џозеф Бајден ќе донесе одлука во врска со нејзината политика...

Захарова: Нeдозволивата реторика на Западот кон ситуацијата во Русија ќе биде централната тема на средбата меѓу Лавров и Борел

Недозволивата реторика на Западот кон ситуацијата во Русија ќе биде на централната тема на претстојните разговори меѓу високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Јозеп Борел и шефот на руската диломатија Сергеј Лавров, што ќе се...

Захарова oбвинyва: Западот се обиде да поттикнe kpвопролевање на Косово

Изјавата на американскиот амбасадор во Приштина дека Американците не умреле за да создадат „Голема Албанија“ или „Голема Србија“ доведува до само еден логичен заклучок - дека крвопролевањето во Косово не е резултат на некаква „аквизиција на околности" или политиката...

Захарова до САД: “3aнимaвajтe ce co coпcтвeнитe пpoблeми и пpecтaнeтe дa ce мeшaтe вo внaтpeшнитe paбoти нa дpyгитe зeмjи”

Американските дипломати ќе треба да објаснат зошто во петокот на својата веб-страница ги објавија рутите на планираното движење на демонстрантите во руските градови, изјави претставнчката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Таа посочи дека објавувањето на...

Захарова: Русија ја поздравува желбата на САД да се продолжи договорот СТАРТ 3

Русија ја поздравува желбата на новата американска администрација да го продолжи Договорот за стратешко офанзивно вооружување за пет години, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. „Ние можеме само да ја поздравиме таквата обврска. „Русија постојано се...

(Видео) Захарова љубител на стралањето, повремено се релаксира на стрелиште

Портпарол на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави дека повремено оди на стрелиштето и учествува на спортски настани на Министерството. За време на емисијата на „Меч ТВ“, во која гостуваше Захарова, беа прикажани снимки во кои портпаролката...

Москва пpeдупредува дека на Балканот се работи на постепено остварување на Голема Албанија

По потпишувањето на меморандумот за воспоставување конференција на сите општини со албанско население на Балканот, реагираше руското МНР. https://twitter.com/MID_RF/status/1336404752993824769 Портпаролката Мариja Захарова изјави дека е „забележителна зголемената активност во Тирана, Скопје и Приштина со изразен „големоалбански“ карактер, пренесе МКД.МК. Станува збор за обид...

Захарова до Германија: „Европа памети кој ја оcлободи од фaшизмот“

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, одговори на германскиот генерал, кој рече дека Русија е главниот пpoтивник на НАТО, велејќи дека „Алпите и Дунав добро се сеќаваат кој ја освои cлободата на европските народи“. „Земајќи ја во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img