January 18, 2022, 2:40 am

подготовка

Ce пoдгoтвyвa Зaкoн зa пpoглacyвaњe нa Kaњoнoт Maткa зa cпомeник на пpиpoдaтa

Министерството за животна средина и просторно планирање подготвува Закон за прогласување на Кањонот Матка за споменик на природата. Просторот на локалитетот Кањон Матка, образложуваат од Министерството, се прогласува за споменик на природата заради заштита на неговите природни вредности кои...

Кинecкитe нayчници пoдгoтвyвaaт вakцинa пpoтив дeлтa cojoт нa Koвид-19

Неколку кинески производители на вакцини против коронавирусот соопштија дека изолирале високо заразна варијанта на делта сојот на вирусот и се подготвени да развијат вакцини за овој нов вид, што веќе се прошири во повеќе од 130 земји и региони...

САД ce пoдгoтвyвaaт зa peкopдeн тoплoтeн бpaн: 54,4 cтeпeни измepeни вo Дoлинaтa нa cmpттa

Во западниот дел на САД, жештината е екстремна, а рекордни температури се очекуваат во Калифорнија и Невада во наредните денови, објави Би-Би-Си. Ова се случува неколку недели откако жешкиот бран го погоди северниот дел на САД, кој го доживеа најтоплиот...

Исланд ce пoдгoтвyвa зa мoжнa вyлkaнcкa epyпциja

Постојат „силни знаци“ дека во наредните денови може да дојде до вулканска ерупција, поради постојана сеизмичка активност на планината Кеилир, 30 километри од Рејкјавик, јавија исландските медиуми. – Ерупцијата сè уште не е започната, но се работи за активност што и претходи...

Apple пoдгoтвyвa coпcтвeн eлeктpичeн aвтoмoбил

Досега добивавме информации „на лажица“ за можен електричен автомобил на „Apple“, но сега се објавени малку поконкретни информации на таа тема. Ројтерс објави дека Apple планира да започне со производство на електрични возила во 2024 година. Автомобилот треба да биде...

Дојде време: Кaкo дa гo пoдгoтвимe aвтoмoбилoт пpeд зимaтa?

Зимата создава големи предизвици за превозните средства. За да бидат пресретнати на ниво е многу важна претходната добра подготовка. Кои се важните проблеми кај неа, кои треба да се надминат најдобро знаат експертите. На пример, опасни „полетувања“ на слепо...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img