January 18, 2022, 2:26 am

прележани лица

Словенски имунолог: Вакцинираните се помалку заштитетени од новата варијанта од прележаните

Оние кои се вакцинирале против Ковид-19 ќе бидат помалку заштитени од новата омикронска варијанта на коронавирусот отколку оние кои се заразиле и го прележале Ковид, изјави познатиот словенечки имунолог др. Алојза Ихана. Вакцините добиваат главно антитела кои се многу чувствителни...

Д-р Пановски: Од прележани починаа 8 лица, а од комплетно вакцинираните околу 400

Микробилогот Никола Пановски во емисијата „Само вистина“ на телевизија Канал 5 изјави дека повеќе починале вакцинирани лица, отколку оние што го прележале коронавирусот.  -Колку починаа од прележаните – 8. Колку починаа од комплетно вакцинираните, кои нели имаат 5,5 повеќе пати...

Hoвa cтyдиja oд САД бaзиpaнa нa пaциeнтитe кoи пpeлeжaлe Koвид-19, peзyлтaтитe зaгpижyвaчки

Новата студија објавена од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) откри дека приближно едно од три лица кои имале Ковид-19 пријавиле дека страдаат од симптоми два месеца подоцна. Студија спроведена во Лонг Бич, Калифорнија, покажа дека една...

Hoвитe мepки oтвopиja мнoгy пpaшaњa зa вakцинитe: Дaли и кoгa лицaтa co виcoк бpoj aнтитeлa тpeбa дa пpимaт вakцинa?

Нови рестриктивни мерки кои ги воведе владата во јавноста отворија многу прашања. Оние кои имаат прележано Ковид-19, а се уште имаат многу висок број на антитела имаат став дека се уште е рано да се вакцинираат. Од друга страна,...

Haциoнaлeн кoмитeт зa имyнизaциja: Пpeлeжaнитe тpeбa дa ce вakциниpaaт пo нajмaлкy пoминaти мeceц дeнa

Министерството за здравство ја информира јавноста за препораките на Националниот комитет за имунизација. Соопштението го пренесуваме во целост: „Стручните препораки во однос на имунизација против КОВИД 19 се дефинираат водејќи се од потврдени и прифатени податоци и докази кои потекнуваат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img