January 24, 2022, 11:10 am

Путин Владимир

Русија им предложи безбедносен пакт на САД

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија доставила нацрт-документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО поради зголемените тензии околу Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека висок...

Детали од самитот: Путин и Бајден постигнаа согласнот за неколку теми, за некои „удpија во ѕид“

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле добри. „Немаше непријателство за време на преговорите, нашиот состанок се одржа на принципиелен начин. За многу прашања, нашите ставови се разминуваат, сепак,...

Заврши првиот круг разговори меѓу Путин и Бајден

Претседателите на САД и Русија Џо Бајден и Владимир Путин ја завршија првата рунда разговори и ќе почнат со првата од двете пошироки средби со делегациите во Женева. На првиот круг состаноци, Бајден и Путин денеска разговараа во присуство на...

(Видео) Лавров пристигна во Женева на самитот Путин-Бајден

Лавров и другите членови на руската делегација пристигнаа во хотелот „Мандарин ориентал“, каде што ќе бидат сместени за време на престојот во Женева, пишува Спутник Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е во „одлично“ расположение пред претстојниот...

(Фото) Бајден пристигна во Женева на самитот со Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден слета во Женева попладнево, каде утре ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Спутник Како што беше претходно најавено, средбата меѓу Путин и Бајден треба да започне утре во 13:00 часот по средноевропско време...

Путин со реакција откако Бајден го нapeче автоkpaт

Рускиот претседател Владимир Путин ја коментираше изјавата на неговиот американски колега Џо Бајден, кој неодамна го нарече „автократ“, велејќи во интервју за телевизијата Ен-Би-Си дека таа е претставена пред јавноста, бидејќи се смета за целисходно за владејачката елита во...

За прв пат по три години Путин даде интервју за американски медиум

Американската телевизија Ен-би-си њуз синоќа емитуваше дел од интервјуто со претседателот на Русија, Владимир Путин. Тоа е прво негово интервју за американски медиум после три години. Меѓудругото, тој ја коментираше согласноста на претседателот на САД, Џо Бајден, дека Путин е...

Црвените линии на Русија: Три теми кои Бајден не cмее да ги отвори на самитот со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден не треба да ја премине „црвената линија“ на претстојниот самит со Владимир Путин во Швајцарија, односно какви било барања поврзано со Крим, прашањето за влез на Украина во НАТО и разговори од позиција на сила...

Шефот на ЦИА лично го подготвувал Бајден за средбата со Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден за самитот со рускиот лидер Владимир Путин специјално беше подготвен од шефот на ЦИА и поранешен американски амбасадор во Русија, Вилијам Барнс. Според магазинот Тајм, повикувајќи се на претставници на администрацијата, суштината на подготовката може...

Поради високо ниво на тepopистичка зakaна Путин и Бајден ќе ги чуваат над 2000 припадници на вojckaта и полицијата, вклучително и снajпepисти и бopбeни...

Земајќи го предвид искуството од самитот на СССР и САД од 1985 година, полицијата во Женева побара дополнителна помош од соседните кантони за самитот на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и eо Бајден, рече шефот на полицијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img