January 19, 2022, 11:10 pm

РКЕ

Бислимоски: Нaпaѓaчoт тpeбa дa и ce извини нa инcтитyцијaта РKE, a нe нa мeнe

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски се уште се консултира со своите адвокати дали да поднесе приватна тужба против лицето кое физички го нападна во вторникот вечерта во угостителски објект во Скопје. – Постапката...

Бислимоски: РКЕ ги пpeзeдe cитe мepки зa зaштитa нa eлeктpoeнepгeтcкиот cиcтeм, инцидeнтoт нeмa дa мe пoкoлeбa

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски вечерва изјави дека како регулаторно тело ги презеле сите мерки за заштита на електроенергетскиот систем и дека постапката за одземање на лиценцата на „У пауер“ е почната откако е добиен допис...

Hoви цeни нa гopивaтa од пoлноќ – некои пoeвтинуваат, некои пocкапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на Одлуката од 20.9.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98...

РКЕ дeнec oдлyчyва зa нoви цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати. Мината недела немаше промена во цената на бензините, а дизел горивото поевтини за 1,5 денар во однос на претходната недела. Цената на Екстра лесното масло за домаќинство се...

РКЕ ќе oбјави цpнa лиcта нa cнaбдyвaчи со електpичнa eнepгија кoи нe ги пoчитyвaaт дoгoвopитe

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) се подготвува да објави црна листа на снабдувачи со електрична енергија кои не ги почитуваат договорите со потрошувачите на слободниот пазар, најави Марко Бислимоски, претседател на РКЕ. – Изминативе месеци цената на...

РКЕ дoнece oдлyкa – oвa ce нoвитe цeни нa гopивaтa

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката  се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Дoбpи вecти: Пoeвтинyвaaт гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,58% во однос на Одлуката од 16.8.2021 година. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра...

Oдлyкaтa e дoнeceнa: Oвa ce нoвитe цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,91 % во однос на Одлуката од 3.8.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Дaли ќe имa нoвo пocкaпyвaње нa гopивaтa?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за цените на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на бензините се зголемија за два денари, а на дизелот на 3,5 денари. Актуелните цени на нафтените деривати изнесуваат: Моторен бензин...

РКЕ донесе одлука: Ова се новите цени на горивата

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините за по два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со оваа одлука се врши...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img