January 21, 2022, 12:10 pm

Словачка

Словачка ја продолжи вонредната состојба до 19 март

Словачкиот парламент во петокот одобри продолжување на вонредната состојба поради пандемијата на коронавирусите до 19 март. После пленарната дебата што траеше со прекини од средата, големото мнозинство присутни пратеници денес гласаа за предлогот на владата. Вонредната состојба беше прогласена на...

Hoв цpн peкopд вo Словачка: Bo пocлeднитe 24 чaca пoчинaa нaд 100 лицa oд Koвид-19

Во Словачка од корона вирус во последните 24 часа починаа уште 106 пациенти, што е најмногу во еден ден од почетокот на епидемијата. Истовремено, тестирани се 10.116 лица, од кои на вирусот биле позитивни 1.788 лица, пренсе Тас. Во болница се...

Пoтпpeтceдaтeлoт нa cлoвaчкaтa Влада Штефан Холи пoзитивeн нa Koвид-19

Словачкиот вицепремиер Штефан Холи е позитивен на коронавирус, соопшти денеска владината канцеларија, додавајќи дека тој е во изолација. Членовите на Владата беа тестирани откако словачкиот премиер Игор Матовиќ вчера изјави дека е позитивен на вирусот, јави ТАСР. Покрај него, вчера беше...

He ce coглacyвaaт co зaклyчoцитe: Чешка и Словачка ja бpaнaт Македонија oд Бугарија

Иако вчера беше дадена начелна согласност за заклучоците за проширувањето на ЕУ, денеска Чешка и Словачка оцениле дека овој текст не е задоволителен, јави дописничката на МИА од Брисел. Заклучоците на ЕУ за проширувањето со референцата за „погрешно толкување на...

Данска и Словачка ги зaтвopaaт пpoдaвницитe зa Божиќ

Данците и Словаците ќе ги затворат трговските центри и продавниците на Бадник за да спречат ширење на коронавирусот. Данската влада ќе го стори тоа од утре, а другите продавници ќе бидат затворени од Божиќ па натаму, објави весникот „Екстра Бладет“,...

Уапсен шефот на „Пента“

Словачката полиција го уапси Јарослав Хашчак, еден од најбогатите и највлијателните луѓе во Словачка. Хашчак пред новинарите изјави дека не знае за што го обвинуваат. Според локалните медиуми, апсењето на шефот на инвестициската група „Пента“ е најдраматичниот потег во...

Благодарение на масовното тестирање, Словачка бележи дpaстичен пaд на бројот на зapазени

Масовното тестирање за кoронавирус и програмата за кaрантин во Словачка во изминатите два викенда помогнаа за преполовување на бројот на зарaзени лица, соопшти премиерот Игор Матович. Земјата со 5,5 милиони жители, тестираше 3,6 милиони луѓе, со исклучок на мали деца...

Словачка ќe ги тecтиpa cитe гpaѓaни пocтapи од 10 години

Словачка планира да ги тестира сите граѓани на возраст над 10 години за коронавирусот во следните два викенда, соопшти премиерот Игор Матович на денешната прес-конференција, додавајќи дека тоа е проект кој владата го подготвувала последните три недели. Сè уште не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img